НОВ НАПАД ВО ИСТАНБУЛ: Двајца повредени во вооружен напад во џамија во Истанбул

Поврзано

Во Црна Гора за еден месец 339 новозaболени, во Македонија истата бројка за два дена….

Во последните 24 часа во Црна Гора се евидентирани 47 новозаразени со корона вирус од направени 475 тестирања. Од...

Повторно земјотрес во Загреб

Делови од Загреб денеска повторно се тресеа на 2,3 степени според скалата на Рихтер, со епицентарот на 11 километри...

Црна Гора воведе рecтрикции и високи кaзни за непочитување на мерките

Од вечерва, Дирекцијата за инспекциски работи строго ќе ја кaзни секоја повреда на наредбите за спрeчување на ширење на...

Најмалку двајца се повредени во вооружен инцидент во една од Истанбулските џамии, според Турските медиуми. Нападот се случил попладнето во џамијата Хасан Паша лоцирана во Европскиот дел на Истанбул, пренесуа државната агенција Доган
dzamija

Двајца луѓе се хоспитализирани.

Луѓето се собирале во џамијата за молитва, кога напаѓачот отворил оган со пушка, пренесува новинската агенција, цитирајќи очевидци. Според некои извештаи, човекот отворил оган по расправија со неговиот татко. Постариот човек и уште еден кој стоел до него се повредени.


Нападот се случува на само неколку часа по масакрот кој се случи во ноќен клуб во Истанбул за време на Новогодишната прослава, во кој 39 лица загинаа, а повеќе од 70 се повредени. Полицијата сеупте трага по напаѓачот.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести