НОВ ПРОТЕСТ ПРОТИВ АЕРОЗАГАДУВАЊЕТО: Утре пред Собранието здружението „Канцерогено општество“ ги повикуваат сите засегнати да им се придружат на протестот

Поврзано

РОКОТ ИСТЕКУВА УТРЕ: Граѓаните уште утре имаат рок да ги потврдат или коригираат дaнoчнитe пријави

Утре истекува рокот во кој граѓаните можат да ги потврдат или да ги коригираат годишните даночни пријави. Ако тоа...

(ФОТО) ИНCПEКЦИИТE СПИЈАТ: Парапетчето во Градиште „воскресна”

Продолжува да се гради објектот во заштитената зона на Охридското езеро во автокампот Градиште. Вистинските сопственици на имотот кој по...

ВО ТЕКОТ НА ИЗМИНАТОТО ДЕНОНОЌИЕ: Издадени 264 решенија за изoлaција, 52 лицa потпишале изјави за сaмoизoлaцијa

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на земјава на 264 лица им се издадени решенија за изолација, а...

Се надеваме дека ќе имаме поддршка од сите граѓани, еколози и експерти на утрешниот протест што ќе се оддржи пред Собранието во 13:00 часот, изјави на денешната прес-конференција Кристијан Узунов од Граѓанската иницијатива „Канцерогено општество“.

-Свеста на народот се буди. Тоа е многу добро. Се надеваме на заедничка соработка и на масовност за да успееме во нашите барања во конкретни барања. Се надеваме на поголема масовност, на поголема поддршка со која јасно ќе им даде до знаење кои се нашите следни чекори и доколку останат неми и глуви на нашите барања ќе почнеме со порадикални мерки. Даваме поддршка на денешната блокада- малиот протест што ќе трае 15 минути пред Дрисла, нагласи Узунов.

Узунов упати прашање до заменик министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули што сработил изминатата недела, односно од нивниот претходен протест, каде поставиле јасни барања да се свика идна владина седница за загадувањето на воздухот .

-Ако може, додека децата се гушат, додека сите ние се гушиме, тој во текот на денешниот ден да даде отчет што сработил. Да си ги напише забелешките што треба да ги среди и до крајот на денот да изјави пред камери што тој направил за ние да дишеме почист воздух. Мислам дека има обврска да го стори тоа и да видиме реално, додека ние бараме, додека протестираме, дали владата се ангажира да го реши овој проблем.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести