October 30, 2020, 10:43 am

Нов рекорд денес – дури 594 новозapaзeни од KOBИД-19 во Македонија

Поврзано

Германија pyши цpни peкopди: Hajвиcoкo днeвнo згoлeмyвaњe нa нoвoзa6oлeни од пoчeтoкот на пaндeмиjaтa

Германија во последните 24 часа евидентирала 18.681 случај на инфекција со коронавирус, објави Институтот „Роберт Кох“, и тоа е...

Пpиjaвa зa дoзвoлa зa германската вakцинa вeќe вo ноември

Извршниот директор на германската компанија „БиоНтех“, Угур Шахин, очекува дека резултатите од доцната фаза на клинички испитувања на потенцијална...

Вицепремиерот Битиќи не поднел Анкетен лист за имотната состојба во Aнтиkoрупциска

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи се уште не поднел Анкетен лист за својата имотна состојба и за тоа...
- Advertisement -

Македонија денес поставува нов непопуларен рекорд од 594 новозаболени од корона вирус од тестирани 2617 лица. Како резултат на болеста животот го загубиле 3 лица. Оздравеле 162.

Во последните десетина дена бројот на заразени од КОВИД-19 рапидно се зголемува.

Засега не се предложени порестриктивни мерки за масовна изолација, освен мерките за ограничување на работното време на угостителите до 23.00 часот, ограничување на бројот на патници во јавниот превоз, како и ограничување на бројот на присутни на домашните прослави.

Европската Унија пак повторно започна да се затвара, а по полицискиот час во Франција, вчера и Белгија воведе стриктни мерки за борба против корона вирусот.

Белгија прогласи полициски час, но забрани и работа на угостителите, собирања на домашни прослави на повеќе од 4 лица, и задолжително носење на маски и на отворено. Работата задолжително ќе се одвива преку интернет, а есенцијалните професии ќе следат стриктни протоколи.

Latest News

Германија pyши цpни peкopди: Hajвиcoкo днeвнo згoлeмyвaњe нa нoвoзa6oлeни од пoчeтoкот на пaндeмиjaтa

Германија во последните 24 часа евидентирала 18.681 случај на инфекција со коронавирус, објави Институтот „Роберт Кох“, и тоа е...

Пpивeдeн 25-годишен скопјанец бapaн co пoтepницa

На 29.10.2020 во 18:20 часот, полициски службеници од Секторот за меѓународна соработка-Отсек за потрага во населба Триангла го привеле Г.К. (25) од Скопје по...

Пpиjaвa зa дoзвoлa зa германската вakцинa вeќe вo ноември

Извршниот директор на германската компанија „БиоНтех“, Угур Шахин, очекува дека резултатите од доцната фаза на клинички испитувања на потенцијална вакцина против коронавирус ќе бидат...

МВР кocи: Изpeчeни 928 kaзни зa нeнoceњe зaштитни мacки вo тeкoт нa изминaтoтo дeнoнoќиe

Во текот на изминатото деноноќие, по однос на мерката за носење заштитна маска како превенција од коронавирусот, регистрирани се 928 прекршоци, информираат од МВР. Министерството...

Peгиcтpиpaни 528 cooбpaќajни kaзни во Скопје во тeкoт нa вчepaшниoт дeн

На територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 528 сообраќајни санкции, информираат од МВР. Меѓу нив се 56 за возење...

More Articles Like This