Нов рекорд денес – дури 594 новозapaзeни од KOBИД-19 во Македонија

Поврзано

- Advertisement -

Македонија денес поставува нов непопуларен рекорд од 594 новозаболени од корона вирус од тестирани 2617 лица. Како резултат на болеста животот го загубиле 3 лица. Оздравеле 162.

Во последните десетина дена бројот на заразени од КОВИД-19 рапидно се зголемува.

Засега не се предложени порестриктивни мерки за масовна изолација, освен мерките за ограничување на работното време на угостителите до 23.00 часот, ограничување на бројот на патници во јавниот превоз, како и ограничување на бројот на присутни на домашните прослави.

Европската Унија пак повторно започна да се затвара, а по полицискиот час во Франција, вчера и Белгија воведе стриктни мерки за борба против корона вирусот.

Белгија прогласи полициски час, но забрани и работа на угостителите, собирања на домашни прослави на повеќе од 4 лица, и задолжително носење на маски и на отворено. Работата задолжително ќе се одвива преку интернет, а есенцијалните професии ќе следат стриктни протоколи.

Latest News

Брнабиќ: ЕУ постави опaceн преседан со билатералните прашања кои немаат никаква врска со европските интeграции

Постои опасен преседан кога станува збор за билатералните прашања, изјави српската премиерка Ана Брнабиќ по вчерашната меѓувладина конференција со...

More Articles Like This