НОВ СВИНСКИ ВИPУС СЕ ФАЌА ЗА ОРОТО

Поврзано

Ова мacлo ја oтcтрaнyвa бoлкaтa во кoлeнaтa

Против болки во зглобовите и горење во колената помага средство на база на растително масло и лавров лист. Ставете да...

ЗОШТО ЕСЕНТА НОСИ ПОГОЛЕМА ОПACHOCT ЗА KOBИД-19 – Филипче ги кажа причините

Зошто есента е поголема опасност за коронавирусот, одговорот го даде вчера министерот за здравство Венко Филипче. Евентуалното полошо сценарио...

Вaкцинaтa на Новавакс пpoтив Koвид-19 успешно произвела aнтитeлa

Компанијата „Новавакс“ соопшти дека нејзината експериментална вакцина против Ковид-19 произвела антитела против новиот коронавирус и се чини дека е...
- Advertisement -

Вирусите ги дочекаа своите пет минути на оваа планета. Во денови кога короната пустоши по светот и по Македонија, во Кина е откриен нов вид на свински вирус кој има пандемиски потенцијал.

Во Кина е идентификуван нов тип на свински вирус кој има потенцијал да биде пандемиски, јавува ББЦ. Го пренесуваат свињи а може да се заразуваат луѓе. Научниците се загрижени дека може дополнително да мутира и да стане лесно пренослив од човек на човек.

Проблемот, велат, не е ургентен, но истражувачите предупредуваат дека новиот вирус на свински грип ги има сите потребни потенцијали за адапатација која ќе му овозможи да се рашири меѓу луѓето и затоа треба да биде под строга контрола.

Бидејќи и овојпат се работи за нов вирус, луѓето имаат малку или никаков имунитет на него.

Последниот пандемиски грип со кој светот се соочи – свинскиот во 2009 година- мина со помала смртност од предвидувањата, најмногу затоа што се покажа дека најранливата категорија, возрасните, имаат некаков имунитет на него, веројатно заради неговата сличност со другите вируси кои циркулираа претходните години. Тој сега е покриен со вакцина.

Новиот е сличен на него но во себе носи извесни измени.

Засега се вика G4 EA H1N1, додека не му смислат некое поприкладно естрадно име.

Latest News

(Видео) Авион излета од писта, има и зaгинaти

Авион на „Ер Индија, полн со патници, излета од пистата на аеродромот во Кожикоде, Индија. Според првичните извештаи, пилотската...

Македонија високо pизична земја, Стејт департментот со пpeдупредување за американските граѓани

Американскиот Стејт департмент синоќа го ykина четвртиот степен на препорака за патување во странство за најголем број земји, кое е највисоко прeдупредување до американските...

Paкета или бomба? – Либанскиот претседател наметна дилемa, eкcплозиjaта во Бејрут е нaпaд врз Либан?

Претседателот на Либан не ја отфрли можноста серија моќни експлозии во пристаништето во Бејрут да бидат предизвикани од ракета или бомба. Властите претходно изјавија...

Во Црна Гора 60, во Македонија 519 пoчинaти од kopонавирус од почетокот на пaндeмијата…

Уште три лица починaa од коpoнавирус во Црна Гора, со што вкупниот број на починати достигна 60. Тројцата починaти биле родени во 1957, 1961...

Новa зapaза се појави во Кина: Цело село во кapaнтин поради чyмa

Властите во кинескиот регион Внатрешна Монголија денеска издадоа трето ниво на предупредување за чума и селото Баоту го ставија во карантин, откако еден локалец...

More Articles Like This