October 16, 2021, 9:49 pm

Нов шok за Србија: Беливук соработувал со албанската maфиja

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Криминалната група предводена од уапсениот Вељко Беливук, наречен Веља Невоља, е осомничена не само за монструозни убиства, туку и за трговија со дрога, а властите се сомневаат дека соработвале со опасни криминални кланови од Албанија.

Пакетите кокаин, чии фотографии беа пронајдени во одземените телефони на членовите на групата Беливук, содржеа и ознака „KČK“, која најверојатно кратенка од албанската реченица „Kap Ça të Kapësh“, што значи „Зграби што можеш ” И Еди Рама, албанскиот премиер, ја спомена оваа изрека пред две години, додека зборуваше за моќен мафијашки клан во таа земја.

Божидар Спасиќ, поранешен оперативец на српската полиција, за српски Курир изјави дека е можно кланот на Беливук да набавувал дрога преку Албанци.

– Се сомневаме дека дрогата потекнува од земјите од Латинска Америка, најверојатно е донесен во пристаништето Драч, од каде што се дистрибуира понатаму. Во светот на дрогата е познато дека дрогата припаѓа на Кавачкиот клан. Патем, од тоа, но и од други причини, во пакетите со кокаин се додаваат симболи. Во својата работа дилерите отидоа дотаму што го гарантираа квалитетот на дрогата со ознака или печат, но и да се знае кому му припаѓа, односно кој стои зад пратката – објаснува Спасиќ.

Според нашиот извор, не е тајна во подземјето дека Кавачкиот клан и групата на Вељко Беливук, соработувал со членови на мафијата од Албанија, но и од Косово и Метохија.

– Многу членови на Кавачкиот клан имаа заштита на албанската мафија, една од најмоќните и најорганизираните во светот. Голем дел од „Кавачани“ се криеле на територијата на таа земја, но и на Косово, откако извршиле кривични дела. Самиот водач на Кавачкиот клан, бегалецот Радоје Звицер, најде засолниште на Косово некое време. Пред две години, благодарение на неговите врски, тој избега од апсење во Приштина, потсетува на изворот на Курир. РС запознат со случајот.

Според изворот на српски Курир, друга врска помеѓу Кавачкиот клан и мафијата од Албанија е наводно Насер Келеменди, безбедносно интересно лице.

Latest News

(Фото) Кандидат за градоначалник дава потkyп во Делчево

Прекршување на изборниот молк и предизборен поткуп е забележан и во Делчеве, каде поткуп дава лично кандидат за градоначалник...

More Articles Like This