НУКЛЕАРЕН МАТЕРИЈАЛ НЕДОСТАСУВА НА ДРЖАВНИОТ УНИВЕРЗИТЕТ: Плутониум-239 исчезна од Државниот универзитет во Ајдахо

Поврзано

Се очекуваат првите резултати од лекот за кopoнавирусот

Светската здравствена организација во рок од две недели ги очекува првите резултати од клиничките испитувања на лекови кои би...

Cитуaцијaтa е надвор од контрола – Над 55 илјади нoвoзaрaзeни во САД во едно деноноќие

САД постигнаа нов 24 часовен рекорд на заболени од Ковид-19 – во изминатото деноноќие беа регистрирани над 55.274 инфекции,...

Железнична нecрeќa во Пакистан, најмалку 19 зaгинaти

Најмалку 19 луѓе загинаа откако воз удри во автобус, што поминувал на необележан железнички премин во близина на градот...

Ако ураниумот падне во рацете на терористите изградено од радиоактивни материјали, последиците може да се катастрофалните.

Плутониум-239 исчезна од Државниот универзитет во Ајдахо, пишува LiveScience, наведувајќи ја изјавата на Регулаторната комисија за нуклеарна енергија .

Последен пат универзитетот земал резерви на плутониум во 2004 година,, кога 14 единици од еден грамски високорадиоактивен материјал биле тројно запечатени со јасни ознаки и издвоени за отстранување.

Во тој момент се сите информации за исчезнатиот плутониум се избришани од базата на податоци на универзитетот за нуклеарни материјали, кои се потребни за регуларните инспекции на Регулаторната комисија за нуклеарна енергија . Каде сега се наоѓа плутониумот никој не знае.

Портпаролот на Регулаторната комисија за нуклеарна енергија на САД, Виктор Дрикс, призна дека не може да потврди дека исчезнатиот плутониум не претставува никаква закана за јавноста, но сугерираше дека “загубениот” нуклеарен материјал може да се должи на лошата евиденција.

“Се сомневаме дека плутониумот завршил на депонија за радиоактивни материјали”, рече тој во интервју за Live Science.

Регулаторната комисија за нуклеарна енергија на САД сугерираше дека државата Ајдахо мора да плати парична казна од 8.500 долари за несоодветно ракување со радиоактивни материјали и ќе мора да ги врати 13-те други единици плутониум за време на тековната истрага.

Еден грам плутониум-239, секако, не е доволен за изградба на нуклеарна бомба, но е доволен за формирање на радиоактивно јадро и таканаречена валкана бомба која би претставувала голема закана ако се најде во погрешни раце.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести