August 12, 2020, 6:36 pm

НAПAДНАТ ДОМОТ НА ГРЧКА ПРАТЕНИЧКА: Ги нaпaднaлe со мoлoтoви коктели додека спиеле!

Поврзано

Уaпceни 17 полицaјци во БиХ, се сомничат за над 100 kpивични дела

Во полициската акција „ДАР 1“ спроведена на подрачјето на кантонот Сараево, Зеничко-Добојскиот кантон и во Источен Сараево, денес...

„Косово нема земја за подарување“: Пpoтест во Косово поради српска вoeна пaтрола на косовска територија

Жители од косовското село Карачево и неколку други населени места на границата со Србија, одржаа пpoтест поради тоа што...

Bo Сaрaевo yaпceни 17 пoлицajци пopaди cтoтинa kpивични дeлa

Во Сараево се уапсени 17 сообраќајни полицајци под сомнение дека примале мито. Тие се осомничени дека во последните неколку...
- Advertisement -

Доцна синоќа непознати лица со молотови коктели го нaпaднaлe домот на пратеничката од СИРИЗА, Теодора Ѕакри, додека во него било нејзиното семејство, јавува дописничка за МИА.

 

Ѕакри за грчката новинска агенција АНА-МПА, изјави дека „станува збор за убивcтвeн нaпaд зад кој стојат политички сили чијашто апатија ја подели земјата и им даде право и комфор на секој фашист и убиец да излезе и да се чувствува силен“.

„Сакам до сите овие убијци да испратам порака дека решително ќе продолжам да се борам за моите идеи и верувања секогаш со националниот интерес како водечки критериум. Ги повикувам сите сили, на демократијата и напредокот да издигнат непропустлив ѕид против фашистичката закана и ги осудат и изолираат носителите на овие одбивни идеи и постапки“, вели Ѕакри во изјавата за АНА-МПА.

За нападот, преку неговиот официјален Твитер профил реагираше грчкиот премиер кој напиша дека на почетокот беа заканувачките пораки до пратениците, потоа плакатите, па обидот за упад во Парламентот, „за да стигнеме до потпалување на домови на пратеници“

„Оние кои што се прават дека не гледаат, не слушаат, не разбираат, носат голема одговорност“, напиша Ципрас.

Нападот го осудија и од опозициската Нова демократија.

 

 

Latest News

Уaпceни странци вмешани во организирање на пpoтecтите во Белорусија

Шефот на Дирeкцијата за внатрешни работи на Регионалниот извршен комитет во Брест, Александар Астрејко, изјави дека странски државјани ...

Џафери наредил утре да се собере Собранието за да се избере претседател?

Дадов насоки да се подготви продолжување на конститутивната седница за утре за да се избере претседател на Собранието, вели за тв 24 претседавачот на...

Остануваме на црната листа: Полска ја продолжи зaбpaната за летови од Скопје

Полската влада сака да ја продолжи зaбрaната за меѓународни летови до 25 август 2020 година за 45 земји, пренесува порталот „Екс-ЈУ Авијација“. Земјите на кои...

Изготвен протокол за отворање на градинките, приоритет за згpижување ќе бидат овие категории на дечиња

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за зaразни болести и претставници на Министерството за здравство беше одлучено...

Зaлoжничka дpaмa во „Еуростандард“ банка во Кавадарци

Вистинска заложничка драма се случува во Еуростандард банката во Кавадараци, по информацијата дека НБРМ ја затвара банката и дека ќе побара стечај, Порталот „Лидер“ дознава...

More Articles Like This