НAУЧНИЦИТЕ ОТКРИЈА ЕДНОСТАВЕН ТРИК СО КОЈ МОЖЕ ДА ЗАПАМТИТЕ БУКВАЛНО СЕ!

Поврзано

СЕЛО НА ПРОДАЖБА: Шведска продава цело селo за неверојатна цена

Едно село во Шведска се продава за 6,5 милиони евра. Сатра Брун е велнес село на периферијата на Стокхолм....

ВЕ ПРОВЕРУВААТ НА ИНТЕРНЕТ: Што работодавците „гуглаат“ за вас пред да ве вработат

Business Insider наведува четири работи што работодавците ги проверуваат за вас на интернет. Едно истражување покажало дека 80% од...

(Видео) НЕВЕРОЈАТНО ОТКРИТИЕ: Група астрономи открија диск галаксија стара 12,5 милијарди години

Група астрономи открија голема диск-галаксија, создадена пред 12,5 милијарди години. Имајќи предвид дека станува збор за најоддалечената галаксија од таков...

Најновата студија покажала дека ако треба нешто да запамтите, тогаш нацртајте го и нема да имате проблем. Еве на кој начин функционира тоа.

Според најновите истражувања, цртањето има многу силен ефект на меморијата. Покрај тоа, добро е и да ги „преспиете“ работите, доколку имате намера да ги запамтите. Визуелизацијата на податоците останува подолго врежана во вашата меморија отколку кога ќе ги прочитате информациите, така што, не би било лошо кога нема да имате при рака лист и пенкало, барем да замислите некоја слика поврзана со податокот и на тој начин секогаш ќе ве асоцира на него.

За време на истражувањето се покажало дека повозрасната популација, со цртање може дури и да ја поправи својата моќ за памтење и дека во секој случај го одржува фокусот и концентрацијата на одредени предмети, подолго од просечната моќ за памтење кај луѓето во третата доба.

„Докажавме дека цртањето може да го сочува памтењето кај постарата популација, многу поефикасно од било кој друга техника, а тоа беше и една од целите на студијата“, вели истражувачот Мелис Мејд.

Со цртање може дури да се успори процесот на деменција и развој на Алцхајмерова болест.

Треба да се нагласи дека со цртање не треба да се занимаваат само луѓето кои се добри во тоа, туку сите оние кои сакаат на посигурен начин нешто да запамтат.

Истражувањето е спорведено на 48 лица, од кои половина имале околу 20 години, а другата половина биле во 80-те години од животот. Поставени им биле неколку вежби, од кои повеќето биле фокусирани на зборови. Тогаш кога зборовите ги доживеале како симболи и цртежи, ги памтеле беспрекорно.

„Цртањето може многу да допринесе за луѓето со различни здравствени проблеми, а не само со обичното памтење и тоа е задоволството кое оваа работа го донесе“, рекол Мејд.

Но, дури и кога станува збор само за обично натрупување на информации во главата, тогаш е подобро да цртате, бидејќи буквално се дуплира бројот на податоци кои можат да се запамтат. Ова може да се применува и во процесот на учење на некој обемен материјал.

Актуелно

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по...

(Видео) БОКИ 13 И СЕ ЗАКАНИ НА СУДИЈКАТА, ЗАЕВ Е КРЕАТОРОТ НА СЦЕНАРИОТО ЗА РУШЕЊЕ НА СЈО: Ако добие драконска казна има уште едно...

Скандалозни заврши зборови, вака наједноставно може да се објасни ситуацијата која денес ја затекнаа новинарите во судницата на едно од последните рочишта за случајот...

ЗАЕВ ГО СПАСУВАЛ МИЈАЛКОВ И ГО РУШЕЛ СЈО: Бојан Јовановски „бомбардираше“ во судот – како Заев „купувал“ пратеници и го вадел Мијалков од затвор

Средбата која што се случила помеѓу Зоран Заев и Јордан Камчев се случила на 02.април, а Камчев го снимал и Зоран Заев,  а за...

ВИЦЕТО БАРАЛ БОКИ 13 ДА ОСТАНЕ ВО ПРИТВОР, МАКАР И ДА УМРЕ: Заев земал милион евра за да притисне за одлука на Врховен суд?!

Јордан Камчев се исплашил од „педерот“ Боки 13, види мајката - силниот Камчев, па ми дал милион евра. Тој можеби дал, дал милион евра, можеби...

ВИДЕЛА, НЕ ВИДЕЛА, ЗАЕВ БИЛ, КАМЧЕВ БИЛ: Боки 13 ја направи Русковска пуздер во завршните зборови

Вилма Русковска се шетала како „Мечка Божана“ од медиум на медиум откако го уапсила Боки 13. Јовановски објаснуваше и едно нејзино гостување на „Канал...

Повеќе вести