November 29, 2020, 8:31 pm

Нajнoвитe тecтиpaњa на вoлoнтepитe на рycкaтa вakцинa пpoтив Koвид-19 ja oткpиja виcтинaтa?

Поврзано

Регистрирани рекордни температури: Најтопла ноемвриска ноќ во Сиднеј во историјата

Најтопла ноемвриска ноќ е забележана во Сиднеј, а дневната температура треба да достигне до 40 степени Целзиусови денес. Во текот...

Рeгистрирани 17 000 caмoyбиства во Јапонија од почетокот на пaндемијата

Јапонската полиција денес објави дека во октомври биле регистрирани 2.153 самоубиства, додека досега од коронавирусот починале помалку од 2.000...

Macakpирани над 110 цивили во напaд во североисточна Нигерија

Обединетите нации денеска соопштија дека најмалку 110 цивили се убиени викендов во „брутален“ напад во североистоична Нигерија, јави ДПА. -Вооружени...
- Advertisement -

Овој тип на вакцина користи вештачки ослабен вирус што не може да предизвика болест или инактивиран вирус.

Клиничките испитувања на вакцината против вирусот корона развиен од рускиот федерален научен центар „Чумаков“ се одвиваат добро и не се забележани несакани ефекти кај учесниците, изјави генералниот директор на центарот, Ајдар Ишмухаметов.

Испитувањата на нашата вакцина одат добро четврти ден по ред и не се забележани несакани ефекти кај волонтерите, освен иритации на местото на инјектирање на вакцината – рече Ишмухаметов.

Клиничките испитувања на вакцината изработени од Федералниот научен центар за истражување и развој на имунолошки и биолошки производи „Чумаков“ при Руската академија на науките започнаа во Новосибирск на 6 октомври.

Latest News

„Тешки муабети“ во 22:00 на Инфомакс: Тема „македонски тероризам“

Вечерва уште едно издание на „Тешки муабети“ во 22:00 часот на Фејсбук страницата на Инфомакс. Главната тема ќе биде...

(Фото) Дневно имаме по 40 починати и над 1000 зaболени од коpoнавирус, а Филипче и Заев си тераат партиски состаноци

Македонија го доживува можеби најлошиот период со коронавирусот од почетокот на неговото ширење. Повеќе од еден месец, земјава брои дневно над 1.000 заболени, а во...

Социјалдемократската младина го избра новото раководство

На првата седница на Централниот одбор на Социјалдемократската младина на Македонија (СДММ), која се одржа денеска, беа избрани новите тела и органи на младината...

Марин ќе троши за пари лампиони и светилки додека Аеродром се гyши во cмог и луѓе умиpaaт од корона

Марин ќе троши за пари лампиони и светилки додека Аеродром се гуши во смог и луѓе умираат од корона, цели Златко Перински од ВМРО-ДПМНЕ. -Пред...

Регистрирани рекордни температури: Најтопла ноемвриска ноќ во Сиднеј во историјата

Најтопла ноемвриска ноќ е забележана во Сиднеј, а дневната температура треба да достигне до 40 степени Целзиусови денес. Во текот на ноќта се измерени 25,4...

More Articles Like This