October 28, 2020, 3:28 am

Нayчници тecтиpaлe кoжa нa зapaзeн co кopoнa пo cмpттa: Виpycoт нa кoжa aктивeн 9 чaca

Поврзано

Зapaзени неколку новинари, сниматели и други вработени во Телевизија Сител

Повеќе од десетина новинари, сниматели, вработени во режија и во дескот на Телевизија Сител се или зaразени или се...

Наредена целосна мобилизација на здравството во Хрватска

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош објави дека нaредил целосна мобилизaција на здравството. Берош на својот Фејсбук профил напиша дека...

Филипче откpи кои пaциенти имаат потешka форма на ковид-19

Од самиот почеток ги пријавуваме апсолутно сите смртни случаи. Кај нас се случува да се земе брис, да биде...
- Advertisement -

Коронавирусот е активен на човечка кожа 9 часа, или пет пати подолгo од вирусот на грип, утврдија јапонските научници. Нивното откритие повторно укажува на потребата од миење често на рацете со цел што е можно поефикасна борба против пандемијата на Ковид-19.

За споредба, патогенот што предизвикува грип на кожата преживува помалку од два часа, покажува студија објавена овој месец во списанието „Clinical Infectious Diseases“.

„ДЕВЕТЧАСОВНОТО ПРЕЖИВУВАЊЕ НА SARS-COV-2 НА ЧОВЕЧКА КОЖА, ВИД НА ВИРУС ШТО ПРЕДИЗВИКУВА КОВИД-19, МОЖЕ ДА ГО ЗГОЛЕМИ РИЗИКОТ ОД НЕГОВО ПРЕНЕСУВАЊЕ ПРЕКУ КОНТАКТ ВО СПОРЕДБА СО ВИРУСОТ НА ИНФЛУЕНЦА А, СО ШТО ЌЕ СЕ ЗАБРЗА ШИРЕЊЕТО НА ПАНДЕМИЈАТА“, ПРЕДУПРЕДУВААТ ЈАПОНСКИТЕ НАУЧНИЦИ.

Во нивната студија, тие тестирале примероци на кожа земени за време на обдукцијата, приближно еден ден по смртта на пациентот.

И коронавирусот и вирусот на грип се деактивираат во рок од 15 секунди со употреба на етанол кој се наоѓа во средства за дезинфекција на рацете.

„ПОДОЛГОТО ПРЕЖИВУВАЊЕ НА SARS-COV-2 НА КОЖАТА ГО ЗГОЛЕМУВА РИЗИКОТ ОД ПРЕНЕСУВАЊЕ КОНТАКТ, НО РЕДОВНАТА ХИГИЕНА НА РАЦЕТЕ МОЖЕ ДА ГО НАМАЛИ ТОЈ РИЗИК“, СЕ ВЕЛИ ВО СТУДИЈАТА.

Студијата е во прилог на препораките на Светската здравствена организација (СЗО) за редовно и темелно миење на рацете за да се ограничи преносот на вирусот.

Latest News

Ќе доцни исплатата на повратот од „Викенд без ДДВ“

Повратот на данокот од сметките направени во таканаречениот „Викенд без ДДВ“ најверојатно ќе доцни. Иако парите од данокот за...

Зapaзени неколку новинари, сниматели и други вработени во Телевизија Сител

Повеќе од десетина новинари, сниматели, вработени во режија и во дескот на Телевизија Сител се или зaразени или се во изолaција поради контакт со...

Наредена целосна мобилизација на здравството во Хрватска

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош објави дека нaредил целосна мобилизaција на здравството. Берош на својот Фејсбук профил напиша дека моменталната состојба со коpонавирусот во...

Пренџов: Власта се грижи за граѓаните како што Шилегов се грижи за платите на пожарникарите

Вечерва во емисијата „Заспиј ако можеш“ гостуваше Љупчо Пренџов, потпрестедател на ГРOМ, пратеник и претседател на Парламентарната комисија за контрола на тајните служби. При...

Пренџов: На 100 000 жители, ЕУ има 30 зapaзени, додека Македонија има 441

Љупчо Пренџов, пратеник од Гром и Коалицијата„За обнова на Македонија“ во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ зборуваше за измените на Законот...

More Articles Like This