November 25, 2020, 2:35 pm

Нe ce дaвa: Пocлeднa шaнca нa Трамп дa гo зaпpe Бајден

Поврзано

Автомобил со порака yдpи во портата на канцелариите на Ангела Меркел

Автомобилот удри во портата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин пред состанокот за новите мерки на...

Руската вакцина – со руски плави картончиња ќе биде бесплатна

Две дози на руската вакцина Спутник В ќе чинат помалку од 20 американски долари на меѓународниот пазар, а ќе...

Поднесени oбвинeниja за paзopнaта ekcплозија во либанското пристаниште во која зaгинaa над 200 лица

Либанскиот државен обвинител, Гасан Кури, поднесе обвиненија против сегашни и поранешни царински службеници во Бејрут во врска со разорната...
- Advertisement -

Со своите правни предизвици на победата на демократот Џо Бајден на претседателските избори на 3 ноември, кампањата на претседателот Доналд Трамп и неговите републикански сојузници ги засилија напорите да ги спречат локалните власти да ги потврдат изборните резултати во клучните држави.

Но, напорот да се запре процесот на верификација на гласачките ливчиња, нејасниот, но критичен дел од претседателските избори, досега не успеа, затоа што судиите отфрлија неколку тужби на републиканците во последните денови, пишува Гласот на Америка.

Најновото одбивање се случи во четвртокот во државата Џорџија.

Судските процеси што сакаат да ја запрат верификацијата на гласовите се дел од пошироката стратегија на Трамп да ги натера пратениците контролирани од републиканците во клучните држави да ги дадат своите изборни гласови за претседател, иако тој загуби од Бајден и во народното гласање (вкупни гласови во САД) и изборни гласови) велат правни и политички експерти.

На претседателските избори победува кандидатот кој може да собере мнозинство од 270 или повеќе гласови во Изборниот колегиум, кој брои 538 членови. Ова беше утврдено со гласовите на гласачите во сите држави и областа Колумбија.

Бајден победи на гласањето во Мичиген со повеќе од 150.000 гласа и се чини дека е фокусиран на собирање на 16 изборни гласови во државата.

Во обид за долг дострел да ја поништи изборната победа на Бајден во Мичиген – и потенцијално во неколку други држави – Трамп се состана со републиканското раководство на законодавниот дом на Мичиген во петокот попладне – веројатно да истражи начини за промена на електроските гласови.

По состанокот во Белата куќа во петокот, пратениците од Мичиген објавија заедничко соопштение.

„Сè уште не сме свесни за каква било информација што би го променила резултатот од изборите во Мичиген, и како законодавни лидери, ќе го следиме законот и ќе ја следиме вообичаената постапка во врска со гласачите во Мичиген, исто како што рековме за време на сите избори“, рекоа тие.

„Кандидатите кои ќе освојат најмногу гласови победуваат на изборите и на електорските гласови во Мичиген“, додаваат тие.

Лидерот на републиканското мнозинство во Сенатот во Мичиген, Мајк Шерки, кој присуствуваше на состанокот во Белата куќа, на почетокот на неделава изјави дека законодавниот дом нема да му додели 16 гласачи на Трамп, а експертите велат дека се мали шансите пратениците да се побунат.

Трамп го оспори пребројувањето на гласовите во шест клучни држави во кои загуби од Бајден: Аризона, Џорџија, Мичиген, Невада, Пенсилванија и Висконсин.

Шест држави треба да ги потврдат своите резултати во следните 11 дена, кои започнаа во петокот со Џорџија.

Крајниот рок за сите држави да ги потврдат своите резултати на изборните колеџи е 8 декември, проследено со 14 декември, кога гласачите се собираат во нивните држави за да го дадат својот глас за избраниот претседател.

Како се потврдуваат изборните резултати

Соединетите држави имаат најцентрализиран систем на изборна администрација во развиените земји, со тоа што секоја од 50-те сојузни држави следи свој систем на табелирање гласови и потврда на резултатите.

По гласањето, тие прво се „проверуваат“, а потоа се заверуваат на ниво на област или град. Откако ќе бидат сертифицирани од окружниот одбор, резултатите одат на државниот субјект, како што е комисијата за проценка или комитетот за сертификација. Во зависност од земјата, победникот на трката на крајот е заверен од државниот секретар или гувернерот.

Оспорување на исходот

Дури и откако ќе бидат потврдени резултатите од изборите, поразените кандидати сè уште можат да го оспорат изборниот исход на суд.

За да се обезбеди брзо решавање, некои држави имаат рокови за започнување и завршување на натпреварите, според NCSL.

Рок „безбедно пристаниште“

Ова е крајниот рок државите да ги решат сите изборни спорови и да ги утврдат нивните електори.

Оваа година, рокот паѓа на 8 декември, шест дена пред критичниот состанок на Екторскиот колеџ.

Електорите се среќаваат

Додека гласањето на граѓаните за претседател се одржа на 3 ноември, поважното изборно гласање ќе се одржи на 14 декември. Во тоа време, 538 гласачи се состануваат во главните градови на нивните земји за да гласаат за избраниот претседател.

За да биде избран, на кандидат му требаат најмалку 270 гласови.

Бајден обезбеди 306 гласа, наспроти 232 гласа на Трамп.

Претседателските изборни колеџи се должни да гласаат за победникот на народниот глас во нивната земја, а во некои земји се казнуваат доколку не се придржуваат до него.

Од основањето на Американската Република, имало 156 такви „неверни избирачи“.

Заедничка седница на Конгресот

Двата дома на Конгресот ќе се состанат на 6 јануари за да ги пребројат и потврдат електорските гласови.

Ова е последниот чекор во процесот.

Четиринаесет дена подоцна, новиот претседател ќе биде инаугуриран и ќе ја презеде функцијата на 20 јануари напладне.

Latest News

Apмиjaта од утре ќе ги чува бoлницитe

Армијата се очекува од утре да се вклучи во обезбедување на здравствените институции коишто тоа ќе го побараат. Ќе се...

(Фото) Уништeнa oпpeмaтa зa пpoyчyвaњe нa балканскиот рис вo Кичевско

Несовесни граѓани целосно уништиле кафез-замка во месноста Суви Дол, Кичевско,  поставен од Македонското еколошоко друштво за научно-истражувачки цели. Кафезот не е во можност повторно да...

Германија ќе избиpa нacлeдник нa Меркел нa 26 ceптeмвpи 2021 гoдинa

Германската Влада денеска се согласи за датумот на следните општи избори, 26 септември 2021 година, кога ќе биде избран наследникот на канцеларката Ангела Меркел,...

Според 3aeв, Југocлавија била винoвнa за лoшитe односи со Бугарија, сме имале и заедничка историја

Ние немаме споделена историја. Имаме заедничка историја. Ова во интервју за агенцијата БГНЕС го изјави премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, пренесуваат бугарските медиуми. Гоце Делчев...

Цpн Koвид пpoceк: Bo пocлeднaтa нeдeлa ymиpaaт пo пoвeќe oд 30 лyѓe днeвнo

Секој трет тест направен вчера дал позитивни резултати. Според податоците на Министерството за здравство, од 3143 тестирања дијагностицирани се 1039 нови случаи а дури...

More Articles Like This