НECПOCOБНОСТА НА ВЛАСТА ЌЕ ЈА ЧИHИ МАКЕДОНИЈА ЕПИДEMИJA: Пациенkaта покажувала cимптomи кога влегла во Македонија, никој не ја peгиcтрирал

Поврзано

Реките под јулскиот просек, само Бабуна со двојно зголемено ниво

Под просекот за јули се нивоата на реките кај кои денеска се извршени хидролошки мерења. Зголемување, и тоа двојно,...

Неколку скопски општини утре без cтpујa

Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, на ден 03.07.2020 година (петок), без електрична енергија ќе останат: Од 09.00 до...

ВМРО-ДПМНЕ и утре на средби со граѓаните во повеќе населени места

Во текот на утрешниот ден 02.07.2020 година, носителите на листи на ВМРО-ДПМНЕ, ќе остварат средби со граѓани и ќе...

Пред малку Владата, поточно премиерот Оливер Спасовски и министерот за здравство го потврдија првиот пациент болен од коронавирус во Република Македонија. Станува збор за  повратник од Северниот дел од Италија кој се наоаѓала во фаза каде имал изразени симптоми кога пристигнал во Република Македонија.

Неспособноста на власта во моментов може да ја чини Македонија епиденимија на коронавирусот! Клучното прашање е зошто надлежните на време не реагирале и не ги превзеле потребните мерки за превенција и спречување за натамошно ширење на вирусот со оглед на фактот што таа веќе ги имала симптомите на истиот?!

Пациентката е влезена утринава после 2 часот со комбе изутрина и не е регистирирана на ниту една од превентивните мерки за ширење на вирусот и покрај фактот што ги покажувуала сите симптоми. Пациентката сама се пријавила на инфективната клиника и не е познато во моментов со колку луѓе имала контакт до моментот кога е ставена во изолација.

Власта мора да одговори зошто патниците кои доаѓаа од региони во кои владее епидемија на вирусот не беа сместувани во 14 дневен задолжителен карантин, нешто што е логично!

Во однос на спремноста на власта за справување и спречувуање на коронавирусот најдобар коментар даде актерот Сашо Тасевски. Прочитајте:

Она што загрижува најмногу не е корона вирусот, туку оној став на власта и здравствениот систем: Лако ќе мо ми то! А ваму, објективно, две нацртани овци да ви дадат ќе ви избегаат. Не може бре да ти доаѓаат луѓе од заразени подрачја, а вие да ги пуштате во државава само со проверка на пасошот и гаќите во куферот. Не може. Малоумни ли сте?, прашува актерот Сашо Тасевски на Фејсбук.

„Кина изгради цела болница за неколку месеци од две или три милијарди долари, ангажираше два милиони луѓе околу карантините и внатре, што војска што полиција, лекари, сестри и други. Знаете дека го стрелаат секој што ќе се обиде да го напушти карантинот без дозвола? Го стрелаат. Вариола Вера епидемијата во 1972 кога дошла во Југославија, читнете каков бил карантинот. Пиле не смеело да прелета. Војска и милиција вриело.“ вели Тасевски и додава:

„Вие дома ги пуштате без проверка. Карантин јок. Нас ќе не одмине стопосто. Каква корона. Лажни вести Се е овде лоша импровизација, ако воопшто ја има. Ние сме говеда без мозок што само се препуштаат на судбината. Инфантилни луѓе на чело на инфантилна држава. Затоа тонеме. Не корона, вошки ќе не изедат кај и да е.“ стои во статусот на Тасевски

Она што загрижува најмногу не е корона вирусот, туку оној став на власта и здравствениот систем: Лако ќе мо ми то!А…

Julkaissut Sasho Tasevski Tiistaina 25. helmikuuta 2020

Актуелно

МИХАИЛОВ ДО СДСМ : Господо од СДС, Вашите 5 минути поминаа, доаѓа правдата во Македонија!

После вчерашните обвинувања од страна на Кире Михаилов, партиски активист и член на ВМРО ДПМНЕ дека против него се...

Преговори нема ни годинава, Германија се пишмани

Германија, која од денеска го презема ротирачкото шестомесечно претседавање со Европската унија од Хрватска, не може да вети почеток на преговорите за членство со...

(Видео) Заев да каже за што ги пoтpoшил парите од Дака и дали го полни пpaвоcудcтвoто со негови луѓе за да бeгa од пpaвдaтa

Зоран Заев вчера призна дека се сретнал со српскиот бизнисмен кој го слушнавме како кажува дека му дал 300.000 евра. Заев мора да собере...

(Видео) Повторно дpaма во cyдницата, Боки 13 обвинyвa за намecтено cyдење

Денес во Кривичниот суд треба да започне судењето за „Меѓународен сојуз“, а на обвинителна клупа седат пратеничката Фросина Ременски и Бојан Јовановски. Овој предмет ќе...

Почнува пријавувањето за гласање на лицaтa со Koвид-19, во caмoизoлaција, бoлни, нeмoќни и хpoничнo бoлнитe

Почнува пријавувањето до Општинските изборни комисии на лицата со Ковид-19 и во самоизолација, на болните, немоќните и хронично болните за гласањето на предвремените парламентарни...

Повеќе вести