December 9, 2021, 11:14 am

(Видео) Нoвинaр и снимaтeл прeтeпaни од Тaлибaнци во Кaбул

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Инцидентот се случил во населбата Хаџи Јакуб, а талибанците им ги одзеле мобилните телефони и камерата.

Репортерот на авганистанската телевизија TОЛОњуз, Зијар Јад и неговиот снимател биле претепани од талибанците во околината на Кабул додека правеле прилог за состојбата на сиромашните и невработеноста во главниот град на Авганистан.

Инцидентот се случил во населбата Хаџи Јакуб, а талибанците им ги одзеле мобилните телефони и камерата.

Според TОЛОњуз, напади врз претставници на медиумите имало и на други места, но тие не добиле публицитет.

Новинарот Јад изјави дека тој и колегата биле тепани.

Потпретседателот на Здружението на новинари во провинцијата Парван, Парвиз Аминзаде изјави за телевизискиот канал дека „талибанците откако ја презедоа контролата врз Авганистан, нивниот став кон новинарите е алармантен“.

Ахмадула Васик, заменик -шеф на талибанската комисија за култура, рече дека новинарите во Кабул не биле тепани, туку им биле упатени само закани.

– Раководството во главниот град не увери дека го истражува инцидентот и ако некаде има проблеми со новинарите ние се обидуваме да ги решиме, додаде тој.

Видеото можете да го погледнете ТУКА.

Latest News

Приведен тетовчанец за издржување казна затвор

Вчера (08.12.2021) околу 20.50 часот на ул.„Иво Лола Рибар“ во Тетово, полициски службеници на СВР Тетово, го лишиле од...

More Articles Like This