September 27, 2020, 7:37 pm

ОБИД ЗА НАРУШУВАЊЕ НА ОДНОСИТЕ МОСКВА-АНКАРА: Напаѓачот врескал „Ние гинеме во Алепо вие тука“ и „Алаху Акбар“!

Поврзано

(Видео) Си-Ен-ЕН: Пpoнajден лек за paк?

„Болест“ би можела да биде „лек за една употреба против ракот“, вели лекар од клиниката Мајо. Клиничките испитувања во...

Трамп ќе бара Бајден да се тестира на дpoга пред нивниот прв дyeл

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска соопшти дека силно ќе се залага неговиот противкандидат на претседателските избори во ноември, Џо...

Заев разговарал телефонски со Борисов за меморандумот

Бугарија останува доследна во поддршката на европската иднина на Северна Македонија, му рекол премиерот на Бугарија Бојко Борисов на...
- Advertisement -

Нападот врз рускиот амбасадор во Турција денеска беше обид за нарушување на односите меѓу Турција и Русија, изјави градоначалникот на Анкара, Мелих Ѓокчек.

andrej-karlov

Изјавата тој ја даде пред болницата каде беше пренесен амбасадорот Андреј Ганадиевич Карлов по нападот.

Според Ѓокчек, напаѓачот бил полицаец.

Според извори на западни медиуми во турските сили за безбедност, напаѓачот бил полициски офицер, кој работел во Анкара. Подоцна е потврдено дека напаѓачот всушност бил екс-припадник во безбедносните сили, избркан поради радикалните исламистички ставови.

„Денес е трагичен ден во историјата на Руската Федерација“, рекла Захарова. „Денес во Анкара за време на јавен настан, Рускиот Амбасадор Андреј Карлов беше нападнат, а кратко потоа почина“.

https://www.youtube.com/watch?v=MWndGgfVwiw

Рускиото МНР во соопштение вели дека добива сочувство од голем број на странски колеги. Шефот на надворешната политика на ЕУ Федерика Могерини била една од првите која испратила сочувство, рекла Захарова.

Андреј Генадиевич Карлов е роден во 1954 година. Бил назначен за Амбасадор на Руската Федерација во Турција во 2013.

Русија бара нападот да биде класифициран како акт на тероризам, додека ОН го осуди нападот.

Според Турските безбедносни претставници, напаѓачот кој го убил Амбасадорот е екс-полицаец кој работел во Анкара. Последните информации велат дека напаѓачот е идентификуван како Мевлут Мерт Алтнташ, член на единицата за брзо распоредување во Анкара до неодамна. Роден во 1994 година.

Напаѓачот извикувал „Ние гинеме во Алепо, вие тука. Не заборавајте на Алепо, не заборавајте на Сирија. Алаху Акбар…“

2 КОМЕНТАРИ

Latest News

Кој зapaботува на мaкaтa на семејствата кои имаат пoчинaт од кopoна?

Кој донел одлука со која се наложува починатите со Ковид-19 да бидат погребани во лимен, па дрвен сандак, поради...

Димитриеска – Кочоска: Мерките се популистички и свесно креирани за следниот циклус на локални избори што ќе не однесат во една уште подлабока криза...

Во вечерашните вести на ТВ Сител гостуваше членот на извршниот комитет на ВМРО ДПМНЕ Гордана Димитриевска – Кочоска . Таа истакна дека и овој...

(Видео) Си-Ен-ЕН: Пpoнajден лек за paк?

„Болест“ би можела да биде „лек за една употреба против ракот“, вели лекар од клиниката Мајо. Клиничките испитувања во клиниката Мајо откриваат неверојатен наод...

Во Германија како да нема македонска амбасада

Граѓаните на Македонија со престој во Германија преку отворено писмо апелираат за подобрување на услугите во дипломатско-конзуларните претставништва на Македонија во Германија. Се жалат дека...

„Hacилство во Центар“ – Аргументите и фактите на Миле Јанакиески пред политиката на Фетаи и Бубевски

Со завршни зборови на останатите обвинетите, меѓу кои и екс-министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, утре во Кривичниот суд треба да продолжи предметот...

More Articles Like This