September 25, 2020, 3:18 am

Образована жена не смее да се омажи за мајстор: Психолог шokира со ова објаснување

Поврзано

Нayчницитe co нoвo иcтpaжyвaњe за Koвид-19: Кopoнaвиpycот мoжe дa пpeдизвикa Пapкинcoнoвa 6oлecт

Три различни научни студии во светот дојдоа до истиот заклучок – некои од пациентите по заразата со корона вирус...

Kpвната група влијае врз слабеењето: Луѓето од две kpвни групи тешko губат килограми

Луѓето кои имаат крвна група АБ + или АБ –, имаат потешкотии да го симнат вишокот килограми, тврди експерт...

Cимптoми кoи yкaжyвaaт нa ocлaбeн имyнитeт и кaкo дa ce зajaкнe

Зајакнувањето на имунитетот е фраза што најчесто ја слушаме со смените на сезоните, но која во никој случај не...
- Advertisement -

Популарниот руски психолог Михаил Литвак за сајтот Econet.ru, раскажа приказна од својата ординација:

„Еден ден кај мене во ординација дојде Марија. Нејзиниот проблем беше следен- не можеше да најде маж за себеси. Марија е образувана и многу успешна директорка на една фирма, а зад себе има пропаднат брак и две, веќе возрасни ќерки.

Во секој поглед таа е успешна жена освен во љубовта. Марија сакала. Лудо била заљубена во својот сопруг, затоа и се омажила за него. Додека таа се образувала и грабела напред, градејќи кариера, нејзниот сопруг бил обичен работник во фирма со просечна плата. Немал желба за професионален напредок.

Додека кариерата на Марија се развивала, додека таа одела кон врвот, тој станувал се понезадоволен и нивниот брак многу трпел. Еден ден Марија отворено го прашала што да направи за да го зачува нивниот брак.

Напушти ја својата работа и грижи се за семејството- била неговата заповед.

Марија прифатила. Дала отказ и станала домаќинка. Се само да има мир во куќата. Меѓутоа, тој мир никако не доаѓал. Зошто? Мажот бил огорчен бидејќи ништо не му одговарало. Му сметала Марија која нонстоп седела дома. Се го потсетувало на фактот дека таа успеала во животот, а тој не.

Кога ситуацијата во бракот не се поправила ни по неколку години, Марија одлучила да се разведе. Го оставила сопругот и почнала од почеток.

Сама ги школувала ќерките, пак кариерата ја подигнала од пепелта, но и понатаму немала среќа во љубовта. Затоа и се обратила кај психолог.

Еве што е нејзиниот проблем:

Ако вашиот партнер не расте и не се развива со вас, тогаш оставете го без двоумење. Не трудете се да го промените, не губете време.

Марија се жалела на неправда, бидејќи оние мажи кои и се допаѓале нејзе ( успешни деловни луѓе), покрај себе имале жени домаќинки, мајки, без кариера и успех.

Оние мажи на кои Марија им се допаѓала биле женкари, кои не доаѓале во обзир.

Мој совет за Марија беше да гледа малку меѓу успешните луѓе кои имаат исти интереси како неа. Ако доволно долго гледа, ќе го пронајде она што го бара.

Затоа, жени- пишувајте докторати, грабете напред и никако не се вртете позади себе. Не гледајте ги луѓето позади вас, тие ќе ве повлечат на дно. Ништо добро нема да излезе од тоа. Дури и ако потполно се промените, да станете она што тие го бараат од вас- ни тогаш нема да им чините!

Подобро бидете сами, отколку во лошо друштво!“

Latest News

Ако немало Македонци, можело ли речиси 200 години да има „Македонско прашање“?

Кога се чита бугарскиот меморандум до членките на ЕУ, со кој се негира се’ македонско, почнувајќи од јазикот, секој...

Време: Сончево до 31 степен, попладне доаѓа дожд

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од југозападен правец. Кон...

Костовски: СДСМ планира приватизација на Македонски пошти

Трифун Костовски, сопственикот на Еуростандард банка во вечерашното гостување во емисијата Заспиј ако можеш вели дека е убеден дека подолг временски период е кроен...

Заев мора да сфати дека не држи мoнопол на клучните одлуки за европските прашања

Заев мора да сфати дека не држи монопол на клучните одлуки за европските прашања и мора да понуди платформа. Доколку сам го истурка процесот...

(Видео) Нов инцидент на полициска бpyталност

По вчерашниот бpyтален нaпaд на луѓе во Битола, вечерва нов инцидeнт со исти исход се случи во Скопје. На видеото кое кружи на...

More Articles Like This