October 29, 2020, 12:27 pm

Обучувачот Исмаили за онлајн платформата: Не се очекува успешен почеток на новата учебна година

Поврзано

ПOCTИГНАТ „БУГАРСКИ“ KOMПPOМИС ВО БРИСЕЛ: Македонија ќе мopa да ги „пpизнae“ бугарските корени на јазикот и идентитетот

Бриселски Политико утринава, повикувајќи се на дипломатски извор, кусо објави дека на вчерашниот состанок на амбасадорите на ЕУ во...

Peномираниот Фopин полиcи: Heпростлив е moлкот на САД околу зakaните на Бугарија кон С. Македонија

Фокусот на Администрацијата на Трамп на решавање економски прашања на Балканот и замижувањето кон политичките, придонесе за влошување на...

Kpитичнo во Италија: Пoчитyвaњe нa мepкитe или кapaнтин

Во последните 24 часа во Италија се евидентирани повеќе од 25 илјади новоинфицирани со коронавирус, а тестирани се 198...
- Advertisement -

Недостаток на ИТ инфраструктура, компјутерите за наставници и краткото време се некои од главните предизвици зошто почетокот на учебната година од 1 октомври нема да биде успешен и без пpeкини, пишува ТВ 21.

Обучувачот на националната платформа за учење на далечина, Сатки Исмаили кој гостуваше во емисијата „10 минути“ на ТВ 21 е наставник по математика и од 1 октомври лекцијата ќе ја започне со личен лаптоп кој го купи за 12 илјади денари.

Ова е најголемиот предизвик за наставниците во нашата земја. Наставниците се познати по своите приходи. Верувајте дека наставниците имаат потешкотии. Тие работат со лаптопи стари 10-15 години и перформансите не даваат такви можности за да се приклучат. Верувале или не, сега имам лаптоп кој чини 12 илјади денари. Има уште подобри, но тоа ми е доволно. Сепак, посакувам Министерството за образование и наука да најде донатор, да најде можност да обезбеди лаптоп од 10 до 12 илјади денари така што ќе овозможи основни услови. Непречено учење и многу успешен почеток на учебната година јас велам дека нема да има. Но, ќе има почеток и уверен сум дека дел ќе започне. Првата недела ќе биде со тешкотии, истакна Сатки Исмаили – обучувач на националната платформа.

Latest News

ПOCTИГНАТ „БУГАРСКИ“ KOMПPOМИС ВО БРИСЕЛ: Македонија ќе мopa да ги „пpизнae“ бугарските корени на јазикот и идентитетот

Бриселски Политико утринава, повикувајќи се на дипломатски извор, кусо објави дека на вчерашниот состанок на амбасадорите на ЕУ во...

Peномираниот Фopин полиcи: Heпростлив е moлкот на САД околу зakaните на Бугарија кон С. Македонија

Фокусот на Администрацијата на Трамп на решавање економски прашања на Балканот и замижувањето кон политичките, придонесе за влошување на односите меѓу некои земји уште...

КОГА ВОДИТЕЛКА ТРЕБА ДА ПРОЧИТА МЕНХЕНГЛАДБАХ

Не дека е лесно за водителка што првпат во живот го среќава клубот Борусија Менхенгдладбах и треба да го прочита во спортски вести, ама...

Kpитичнo во Италија: Пoчитyвaњe нa мepкитe или кapaнтин

Во последните 24 часа во Италија се евидентирани повеќе од 25 илјади новоинфицирани со коронавирус, а тестирани се 198 илјади лица, пишува агенцијата Анса....

ГРАЃАНИТЕ ЌЕ ОСТАНАТ БЕЗ ТЕЛЕВИЗИЈА СРЕДЕ КОВИД КРИЗА АКО ВЛАСТА ИЛИ УСТАВНИОТ СУД НЕ ГО РЕШАТ ПPOБЛЕМОТ СО ЗАКОНОТ ЗА МЕДИУМИ, ПРЕДУПPEДУВААТ ОПEPAТОРИТЕ

Здружението на ИКТ при Стопанската комора на Македонија, каде што членуваат сите оператори, предупредува дека сè уште не е решен проблемот со спорниот Закон...

More Articles Like This