ОБЈАВЕНА СНИМКА ОД УНИШТУВАЊЕ НА 120 ТЕРОРИСТИ: Руското министерство за одбрана објави снимка од воздушна акција против терористите!

Поврзано

ВЛАСТИТЕ ГО ЛAЖИРАЛЕ ИЗВЕШТАЈОТ: Независната oбдykција докажа дека Афроамериканецот Џорџ Флојд пoчинaл од зaдушување

Семејството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој пoчина пред неколку дена како резултат на бpyтално апceње, побарале приватна oбдyкција. Тие одлучиле...

АНОНИМУС ИЗЛЕГОА ОД СЕНКА: Предупредија дека ќе ги разоткривaaт злocторствата на полицијата

Групата, која е позната по таргетирање и сајбер нaпади, се смири во последните години, но по последните настани во...

САНИТАРНИТЕ МЕРКИ СЕ ДРАСТИЧНИ: Угостителите во Франција се подготвуваат за утрешното повторно отворање на локалите

Француските угостители се подготвуваат за повторно отворање на нивните локали, предвидено со втората фаза за излегување од изолацијата воведена...

Министерството за одбрана на Русија објави снимка на која се гледа напад на руската авијација на терористите на ИСИС. Руската авијација уништила 32 „пикапи“ и ликвидирале повеќе од 120 припадници на терористичката група ИСИС, кои на 25. мај се движеле од сирискиот град Рака кон Палмира, изјавува за Спутник извор во Министерството за одбрана на Русија
SU-25_rusija

„По приемот на таа информација командата на рускиот контингет во Сирија ги презема неопходните мерки за да спречи понатамошно преместување нат терористите на ИСИС во правец на југ“, рекол изворот.

„Авионот на руските воздушно-космички сили на 25.мај открија и уништиј колона терористи од 39 камиони за достава со оружје кои се движеа кон Палмира. Како резултат на тој напад губитоците на ИСИС изнесуваат 32 возила за достава со тешки митралези и повеќе од 120 терористи“, рекол изворот.

Тој додава дека руските беспилотни летала се активни за време на целиот ден за да ја пратат ситуацијата и можните правци преку кои терористите би можеле да побегнат од градот и да тргнат кон Палмира. Борбените авони и специјалните единици на руската војска исто така се вклучени во операцијата за спречување на бегство на екстремистите од Рака.

Тој нагласува дека сите обиди за движење на терористите кон Палмира и нивно прегрупирање ќе бидат запрени.

Актуелно

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по...

(Видео) БОКИ 13 И СЕ ЗАКАНИ НА СУДИЈКАТА, ЗАЕВ Е КРЕАТОРОТ НА СЦЕНАРИОТО ЗА РУШЕЊЕ НА СЈО: Ако добие драконска казна има уште едно...

Скандалозни заврши зборови, вака наједноставно може да се објасни ситуацијата која денес ја затекнаа новинарите во судницата на едно од последните рочишта за случајот...

ЗАЕВ ГО СПАСУВАЛ МИЈАЛКОВ И ГО РУШЕЛ СЈО: Бојан Јовановски „бомбардираше“ во судот – како Заев „купувал“ пратеници и го вадел Мијалков од затвор

Средбата која што се случила помеѓу Зоран Заев и Јордан Камчев се случила на 02.април, а Камчев го снимал и Зоран Заев,  а за...

ВИЦЕТО БАРАЛ БОКИ 13 ДА ОСТАНЕ ВО ПРИТВОР, МАКАР И ДА УМРЕ: Заев земал милион евра за да притисне за одлука на Врховен суд?!

Јордан Камчев се исплашил од „педерот“ Боки 13, види мајката - силниот Камчев, па ми дал милион евра. Тој можеби дал, дал милион евра, можеби...

ВИДЕЛА, НЕ ВИДЕЛА, ЗАЕВ БИЛ, КАМЧЕВ БИЛ: Боки 13 ја направи Русковска пуздер во завршните зборови

Вилма Русковска се шетала како „Мечка Божана“ од медиум на медиум откако го уапсила Боки 13. Јовановски објаснуваше и едно нејзино гостување на „Канал...

Повеќе вести