ОБЈАВЕНИ АНКЕТИТЕ: Христијанско-демократската унија се очекува да биде победник во Германија!

  • May 26, 2019
  • Коментари

Христијанските демократи на канцеларката Ангела Меркел се очекува да бидат победници на изборите во Германија за претставник во Европскиот парламент.

Според неколку анкети се очекува да освојат 27,5% од гласовите. Зелените се очекува освојат 20,5% од гласовите, додека коалиционите партнери на Меркел од Социјалдемократската партија најверојатно ќе добијат 15,5% од гласовите.

Десничарската Алтернатива за Германија се очекува да освои 10,5%, додека либералите од Слободна Демократија и екстремната левица се очекуваа да ја добијат довербата на 5,5% од гласачите.

Претходно «
Следно »