ОБЈАВЕН УЖАСОТ КОЈ НИ СЕ ПОДГОТВУВА: Германија ги укинува парите !

  • August 29, 2016
  • Коментари

Најпознатата германска ТВ куќа им ја соопшти вистината на германскиот народ и направи вистински хаос. Таа јавно пласира две информации кои се однесуваат на сите европски народи.

410355-germanija-gi-ukinuva-parite

Првата шокантна вистина е дека се укинуваат парите, а втората е дека на сите ќе ни биде вграден чип во десната рака! Во Германија деновиве на сите можни нивоа, од стручните експертизи до обичните чаршиски муабети се расправа на темата за укинување на книжните и кованите пари.

Ангела Меркел во врска со овој нов план, минатата недела се сретна со својот француски колега од кого според официјалните извори побарала и поддршка. И ова се случува токму сега, не случајно, во екот на мигрантската криза, кога сите патишта на мигрантите водат кон Европа. Кон нас се сели цела Месопотамија, а Меркел проблемот го решава со укинувањето на парите, објавија светските медиуми, пренесува Вебтрибјун.рс
Новинарот кој оваа вест им ја соопштил на Германците, им објаснил како експертите се согласни дека им е дојден крајот на книжните пари бидејќи тие се едноставно непрактични, можат да се скинат, да изгорат, да се украдат… Тој го посочил примерот на суперразвиената Шведска која речиси целосно ги повлече парите од оптек – таму веќе речиси сите плаќаат со картички.

Второ што следува е вградување на имплант на сите во рака, што е безболно, не го загрозува здравјето и е многу посигурно и попрактично отколку книжните пари. Но, Германците по овој прилог кој властите им го сервираа преку телевизијата, не се многу одушевени од идејата за чипуваниот свет.

Неодамна во магазинот “Тренд” е објавена веста дека австриско-германската компанија за висока технологија EDAQUOS  на пазарот исфрли проект за  пари со чип.
Банкнотите би имале вграден RFID чип и во секој момент на каса или во банка би можело да се провери од каде се парите.
Во случај да трагата на парите е сомнителна и без потекло, пинот во истиот момент би бил исклучен. Така преку ноќ луѓето би почнале да плаќаат со десната рака , картичка , смартфон…

Тренд на укинување на кеш пари ја тресе Европа како торнадо. Започна во Италија со образложение дека е тоа добар начин за борба против мафија.

На банкоматите можете да подигнете најмногу 1.000 евра месечно, потоа во Шпанија, Грција, сега и во Франција наводно поради тероризмот.

Најдалеку во ова отидоа земјите од Скандинавија, Шведска, Норвешка и Данска. Во Холандија пред некој ден стапи во сила закон според кој кафулињата не мора да примаат кеш доколку не сакаат.

На последниот состанок на светските моќници Г-7 се расправаше за укинувањето на парите, односно кешот од оптек во сите земји на Европа . Нема веќе печатење пари, нема трошоци, нема грабежи на банки, точно ќе се знае кој и со какви пари што купил, а за секоја трансакција од пекара до WC во ресторан , банката ќе наплака провизија и вам и на тетката во клозетот.

Претходно «
Следно »