October 28, 2020, 12:52 am

ОВАА БАБА СЕКОЈ ДЕН ТУРКА КОЛИЧКА ТРИ КИЛИОМЕТРИ: Причината ќе ви го cкpши срцето!

Поврзано

(Видео) Peaкциитe нa мaшкитe ce ypнeбecни: Oблeчe хeлaнки, a вo зaдниoт џeб ja ocтaви вклyчeнa кaмepaтa oд мoбилниoт

Оваа Инстаграм инфлуенсерка „уловила“ многу мажи како отворено гледаат во нејзиниот задник откако во задниот џеб од хеланките сокрила...

(Фото) Лепа Брена зaминa нa одмор: Пoкaжa кaкo yживa вo Мајами вo пoглeд од милиoн дoлapи

Парот Живојиновиќ, не мирува. Имено, Лепа Брена и сопругот Боба моментално се наоѓаат во Мајами – Флорида, а Брена...

Ништo нe тpae вeчнo: Cmpттa ja paздeли нajcтapaтa бpaчнa двojкa вo cвeтoт

Официјално најстарата брачна двојка во поновата историја на човештвото, се раздели по смртта на Хулио Цезар Мора Тапија на...
- Advertisement -

Во обид да се привлече вниманиена реалните проблеми на населението за кои ретко се зборува, Душан Јовановиќ (26) од Белград споделил на својот Фејсбук профил тажна исовед на една баба од Миријев.

Поминувајќи низ Миријев, Душан ја здогледал подгрбавената старица како, тетеравејќи се покрај патот, турка количка полна со разни работи. Го запрел автомобилот и и понудил да и помогне, не знаејќи во што се впушта.

– Минатата сабота во тој момент надвор имаше 28 степени. Едвај ја убедив да и помогнам и тргнавме, не помислувајќи, дека треба да ја туркам количката два или три километри, од кои половина пат до нејзината куќа е угорница. Јас се изморив, а како и беше на неа не сакам ниту да замислам. Разговаравме цело време додека одевме, бабата има мизерна пензија, не сака да проси и исклучително е горда на тоа што поштено заработува и не и е тешко три часа пешачење во еден правец, напиша ова момче.

Во својата објава на Фејсбук Душан објаснил дека гордата старица, иначе родена во Белград, која му се претставила како „баба Драгиња“, секоја сабота и недела станува во четири часот наутро и три часа ја турка количката од својата куќа на Миријев до Карабурма, за да стигне во 7 наутро и да продава цвеќе.

– На крајот на денот таа заработува околу 500 динари, по што повторно се враќа дома на врвот на Миријев. Кога стигнавме до нејзнита куќа, баба Драгиња дури и ми извади куп бакноти по 10 динари да ги земам за сок.

И се заблагодарив и и ги вратив, таа ми посака многу здравје, а јас на неа што помалку вакви тешки денови, ја завршува младиот белграѓанин својата приказна за тажната судбина на една баба.

Latest News

Ќе доцни исплатата на повратот од „Викенд без ДДВ“

Повратот на данокот од сметките направени во таканаречениот „Викенд без ДДВ“ најверојатно ќе доцни. Иако парите од данокот за...

Зapaзени неколку новинари, сниматели и други вработени во Телевизија Сител

Повеќе од десетина новинари, сниматели, вработени во режија и во дескот на Телевизија Сител се или зaразени или се во изолaција поради контакт со...

Наредена целосна мобилизација на здравството во Хрватска

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош објави дека нaредил целосна мобилизaција на здравството. Берош на својот Фејсбук профил напиша дека моменталната состојба со коpонавирусот во...

Пренџов: Власта се грижи за граѓаните како што Шилегов се грижи за платите на пожарникарите

Вечерва во емисијата „Заспиј ако можеш“ гостуваше Љупчо Пренџов, потпрестедател на ГРOМ, пратеник и претседател на Парламентарната комисија за контрола на тајните служби. При...

Пренџов: На 100 000 жители, ЕУ има 30 зapaзени, додека Македонија има 441

Љупчо Пренџов, пратеник од Гром и Коалицијата„За обнова на Македонија“ во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ зборуваше за измените на Законот...

More Articles Like This