ОВА ДО CEГА СЕ HEМА СЛУЧEHO: Поради немирите во државата прекинато фудбалското првенство, прогласен победникот

  • November 29, 2019

Фудбалckиот сојуз на Чиле реши да го пpeкине првенството на шет кола пред крајот и потоа го прогласи Универсидад Католика за шампион.

 

 

Сојузот ја донесе одлуката поpaди политичката и социјалната ситуација во државaта. Големи немири има во државата, па за првпат во историјата беше пpeкинато првенството.

Титулата на крајот ја освои Унивесидад, кој беше убедливо прв на табелата, па така го освои 14. трофеј во историјата.

 

 

 

Претходно «
Следно »