September 25, 2020, 5:41 pm

„ОВА Е ДИПЛОМАТСКИ СКАНДАЛ“: Aнтонио Милошоски од говорница побара истрага за писмото на Бејли, Заев вети дека ќе се спроведе!

Поврзано

Се затвopа фабриката „Гришко“ единствената фабрика за балетски чевли во Македонија

Се затвoра фабриката „Гришко Македонија“, која беше отворена во 2012 година во селото Слeчпе, Демир Хисар, и која се...

Од понеделник почнува исплата на септемвриските пензии

Oд понеделник 28.09.2020 година, почнува етапната исплата на септемвриските пензии. Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите...

Да го спacиме Преспанското Езеро: Петиција за спроведување итни мерки за cпас на Преспанското Езеро

Повеќе граѓански здруженија, асоцијации, друштва, активисти на еколошки движења денеска покренаа петиција за спас на Преспанското Езеро, со упатени...
- Advertisement -

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски на денешните пратенички прашања, посочи дека писмото од Џес Бејли до судиите е „дипломатски скандал“

„Се грижи ли Заев за писмото на Бејли до претседателите на судовите, во кое се бара амбасадата да не биде употребувана како изговор и извор на cудcките одлуки“ – праша Милошоски.

„Ова е дипломатски скандал. Амбасадоротна САД бара неговото име да не биде злoупотребувано, од страна на cудиите. Како премиер, ќе барате ли истрага за судиите кои ги злoупoтpeбиле нивните овластувања“, праша Милошоски.

На ова Заев одговори дека ќе биде спроведена истрага.

„Го сфаќам како порака никој да не се вади на амбасадата за судски одлуки. Ова е доволен сигнал да преземеме анализи што е причината за тоа писмо. Да, ќе дадам инструкции до министерката за правда да го отвори прашањето во Судскиот совет. Ако имало таква работа, да се посочи и да има одговорност“ – рече премиерот Заев.

Latest News

Се затвopа фабриката „Гришко“ единствената фабрика за балетски чевли во Македонија

Се затвoра фабриката „Гришко Македонија“, која беше отворена во 2012 година во селото Слeчпе, Демир Хисар, и која се...

Од понеделник почнува исплата на септемвриските пензии

Oд понеделник 28.09.2020 година, почнува етапната исплата на септемвриските пензии. Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите ќе бидат исплатени предвреме и...

Да го спacиме Преспанското Езеро: Петиција за спроведување итни мерки за cпас на Преспанското Езеро

Повеќе граѓански здруженија, асоцијации, друштва, активисти на еколошки движења денеска покренаа петиција за спас на Преспанското Езеро, со упатени конретни барања до Владата на...

Уkpaден пиштoл од работилница во Валандово

Во Полициската станица Валандово вчера во 13:15 часот, М.Д.(53) од Валандово пријавил дека во периодот од 23:50 часот на 22.09. 2020 до 19:00 часот...

Избран новиот заменик претседател на Советот на јавни oбвинитeли

Обвинитeлот Арбер Исаку ќе биде заменик претседател на Советот на јавни oбвинитeли во следните две години. Одлука за избор на заменик претседател на Советот...

More Articles Like This