November 24, 2020, 9:45 am

Ова е крајна неодговорност: Неготинчанец го оставил детето во градинка на чување и заминал на тecтирање, резултатот е позитивен на Koвид-19

Поврзано

Македонија ќе добие вакцини против ковид-19 за само 20% од населението

Македонија ќе ја добие онаа вакцина против ковид-19, која прва ќе биде регистрирана и одобрена преку Ковакс механизмот, а...

Во Србија рекордни 38 пoчинaти, регистрирани 5067 нови случаи на ковид-19

Во изминатите 24 часа 15.061 граѓанин биле тестирани за новиот коронавирус во Србија, од кои 5.067 биле позитивни, а...

Шпанскиот крал во kapaнтин поради контакт со зapaзено лице

Шпанскиот крал Фелипе Шести се наоѓа во кapaнтин бидејќи бил во контакт со лице заразено со коронавирусот, соопшти вечерва...
- Advertisement -

Маж од Неготино во четвртокот го оставил своето три-годишно дете во градинка и заминал да се тестира за корона вирус. Неговиот резултат е позитивен. Мајката не се тестирала, а детето ќе биде тестирано- информираат од Центар за јавно здравје Кавадарци.

Во истата група во која престојува детето на позитивниот маж, денес е регистриран позитивен случај кај дете на три годишна возраст, кое било тестирано бидејќи пројавило симптоми.

Од центарот појаснуваат дека цела група од 13 деца е во изолација, како и воспитувачката и негователката.
Апелираат на почитување на мерките за заштита, и сите кои имаат симптоми да се изолираат и да го контактираат матичниот лекар, а не да се движат помеѓу луѓе.

Денес во Тиквешијата се регистрирани рекордни 20 позитивни случаи, од кои 15 во Кавадарци, три во Неготино и два во Демир Капија.

Две лица се хоспитализирани, а помеѓу инфицираните има и медицинска сестра.

Дури петнаесет од нив не знаат од каде се заразиле, додека пак само пет навеле дека биле во контакт со веќе позитивен пациент.

Latest News

Cтpaшно: Cмpтнocта од Koвид-19 зголемeнa за 18,6 отcто во однoc на минатата недела

Скопје и натаму со најголем број нови случаи и највисока инциденца, најзастапена возрасна група на лица над 60 години. Според...

И официјално – Бајден е 46 претседател на САД: Администрацијата на Трамп одобри да се започне преземањето на власта

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, синоќа даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да започне со преземањето на власта. Ова се случи откако...

(Фото) Костов нaпpaви дpaмa вo cтyдиoтo нa Kaнaл 5: Co пapтизaнcки пoздpaв пopaчa cmpт нa фaшизмoт

Во вчерашната емисија на Канал 5 "Само вистина", на Сотир Костов му беше поставено прашање во однос на преговорите со Бугарија за македонскиот идентитет....

Axмети откpивa: 3aeв е пpeд договор со Бугарија, се чека да се прифати македонската понуда

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети вечерва е во „Клик Плус“ на ТВ21. На оваа емисија претседателот на најголемата албанска партија дебатираше на повеќе теми,...

(Фото) Какво богатсво укpaдоа Бугарите од Македонија

Во духот на пријателството што толку макотрпно го гради Владата со Бугарија, поранешниот пратеник Илија Димовски замолува Софија да го врати она што Бугарија...

More Articles Like This