Ова е нaјтeшкoтo прашање кое Илон Маск им го поставува на кандидатите за работа

Поврзано

Наташа Беквалац гoлa во бaзен

Атрактивната пејачка Наташа Беквалац(39) во провокативно издание, како вистинска морска сирена. Поп-sвездата ги „запали“ социјалните мрежи со нов пост...

Нашите баби никогаш не знаеле за стрес, а причината е едноставна

Баби или прабаби, за кого како. Често за нив размислуваме како отсекогаш делувале смирено, со благ поглед во очите...

Ова видео има 14 милиони прегледи за еден ден: „Најоткачената“ реакција на жена кога и кажаа да стави маска

Сè поголем број продавници во САД бараат од своите потрошувачи да носат маски, но некои упорно одбиваат да го...

Многумина длабоко почнале да размислуваат кога ја слушнале загатката на сопственикот на компаниите „Tesla“ и „SpaceX“ – Илон Маск.

Потребно е да бидете интелигентна личност за да го завршите разговорот за работа со Илон Маск, но за да ја решите неговата загатка навистина треба да бидете гениј.

Во биографијата на овој милијардер, се наведува дека нему му била потребна загатка која што ќе им ја зададе на кандидатите за позицијата инженер во компанијата „SpaceX“.

За да провери дали се способни да решат некои проблеми, Маск поставувал прашања од кои многумина од кандидатите навистина се замислиле.

– Прашањето гласи:
„Се наоѓаш на површината на Земјата. Одиш една милја кон југ, една милја кон запад и една милја кон север. Си завршил на истото место откаде што си тргнал. Каде се наоѓаш?“

Маск со ова прашање не сакал неговите вработени да се добри познавачи на географијата, туку сакал да види како можат да се снајдат со необични прашања.

Но, Илон Маск исто така сака да поставува и вообичаени прашања во текот на разговорот со кандидатите за работа.

– Едно од нив гласи:
„Раскажете ми ја вашата животна приказна и одлуките кои што сте ги донеле. Исто така кажете ми го најтешкиот проблем со кој што сте се соочиле и како сте го решиле истиот“.

Актуелно

(Видео) Боки 13 потврди дека поднел кpивични пpoтив политичари од власта – Единствено ќе ме cпpeчaт доколку ме лишaт од живoт

Со порака дека единствен начин да го спречат е да го убијат, Боки 13 од Шутка потврди дека кривичните...

Во Македонија може да биде следен и прислушкуван секој

  Ексклузивно за Инфомакс, во емисијата „Без цензура“ гостуваше Љупчо Палевски модерен македонски дисидент и борец за Македонија. Палевски е човекот кој ја разоткри...

Заев веќе ги пакува куферите, ВМРО-ДПМНЕ води во речиси сите изборни единици

ВМРО-ДПМНЕ води со 4% пред СДСМ во анкетата спроведена од страна на институтот „Habeas Corpus“, кој разработува прашања од правниот и политички систем. Анкетата на...

Нова аудио бомба за Заев, се договарал со Мијалков и знаел дека Шилегов правел криминал во второстепена комисја за јавни набавки

На социјалната мрежа „ЈуТјуб“ се појавија нови аудио снимки, на кои се слуша гласот на Зоран Заев како разговара со непознат соговорник, а во...

(Аудио) Заев со „лажната“ Грета Тунберг зборува за Макрон, мигрантите, мариxуана

Руските пранкери Вовани Лексус на својот Јутјуб канал го објавија разговорот со лидерот на СДСМ и поранешен премиер Зоран Заев, кој мислел дека разговара...

Повеќе вести