Ова е нajcтpaшната недела од почетокот на пандemиjaта во Maкедонија

Поврзано

Двојни стандарди на Мaричиќ: Кога обичните луѓе пpekpшуваат кapaнтин, 2000 евра kaзна, кога СДСМ го прави тоа, се нарекува херојски чин

Министерот за правда, Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил го поздрави, како што вели тој херојскиот чин на пратеничката...

Биотepopистите го напуштија Cобранието

Пратениците за биотериризам го напуштија Собранието откако успеаја д аго привлечат медиумското внимание и од седница која требаше да...

СОБРАНИЕТО ГО УСВОИ ПЕТТИОТ ПАКЕТ ЕКОНОМСКИ МЕРКИ, ГЛАСАА И ДВАЈЦА ПРАТЕНИЦИ ВО CKAФАНДЕРИ ПОЗИТИВНИ НА KOPOHAВИРУС

Собранието денеска ги изгласа трите закони од петтиот пакет економски мерки за помош на граѓаните и фирмите погодени од...
- Advertisement -

За една недела односно за периодот од 29 март до 4 април во земјава се регистрирани вкупно 7.933 заразени со Ковид-19 од 35 градови, а починале 260 болни, покажува неделната анализа на Инстиутот за јавно здравје.

Во овие седум дена регистрирани се најмногу заразени и најмногу починати, односно се заразиле 6,9 отсто повеќе луѓе во однос на претходната недела, а починале за 27,5 отсто повеќе пациенти во однос на минатата недела. Од починатите, 215 лицa биле над 60 години, 27 лица на возраст од 50-59 години, 13 лица од возрасната група од 40-49 години, 4 лица од 30-39 години и едно лице од 20-29 години.

Најмногу заболени од Ковид-19 има кај лицата на возраст од над 60 години, но голем број на заболени се регистрира и кај лицата во возрасните групи од 50 до 59 години, 30-39, 40-49 и 20-29 години. Најмал број е регистриран кај децата до девет години, но најголемо процентуално зголемување во однос на претходната недела е забележано кај децата односно тинејџерите од 10 до 19 години за 17,6 проценти.

Во последните два дена, кои не се дел од оваа статистика починаа 82 заразени со корона.

Latest News

Мицкоски до власта: Ова е тepopизам, а не 27 април

Претседдателот на ВМРО-ДПМНЕ реагираше на дрскоста на владеачката СДСМ, која со притисокот врз болните пратеници кои со скафандери се...

More Articles Like This