ОВА Е ПРЕДЛОГОТ ЗА КОЈ СЕ СОГЛАСИЛЕ: Горна Македонија (UpperMacedonia), државјанство – Горно Македонци

Поврзано

Заев го демантиpa Ахмети: Никогаш не сум бил пиjaн

„Овие изјави г.Заев ги дава кога ќе испие три чаши ракија и излегува на митинг, бидејќи со мене зборува...

Божиновски: Оние кои не сакаат да кажат за кого ќе гласаат ќе гласаат за опозицијата

Анектираните граѓани кои не сакаат јавно да кажат за кого би гласале на престојните избори се најверојатни гласачи. Поголемиот...

Детален преглед – Еве колку aктивни cлyчaи на Koвид-19 има во секоја скопска општина

Коронавирусот го нападна главниот македонски град. Во Скопје со коронавирус се заразиле 3487 лица, активни случаи се 1941. Активни случаи...

Радиото Слободна Европа објавува дека најновата варијанта за името не го содржи зборот Република односно дека се договара името Горна Македонија.

Според РСЕ кое си финансира од американскиот Конгрес јазикот би се решил по формулата: Language: Macedonian* (во фуснота би пишувало дека јазикот и припаѓа на групата словенски јазици)

За државјанство / nationality би стоело Upper Macedonia односно Горна Македонија.

РСЕ цитира извори на кои се повикува Независен весник кои велат дека е направен исчекор во преговорите а тој се однесува на името Горна Македонија, односно Upper Macedonia, на јазикот македонски, односно Macedonian со ѕвездичка односно фуснота каде би пишувало дека и припаѓа на словенската група јазици, додека во графата државјанство/nationality би пишувало Горна Македонија.

Актуелно

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во операцијата на „УДБА“  биле следени...

(Во живо) Бoмбa на Љупчо Палевски, приcлyшкyвани и следени новинари, политичари и активисти на „Бојкотирам“

Во „Public Room“ на прес конференција, Љупчо Палевски открива дека во период пред референдумот биле прислушкувани и следени, новинари, политичари и активисти на движењето...

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима Галуп воопшто не спровела никаква...

Повеќе вести