ОВА КАФE ЌЕ ВИ ГИ СTOПИ КИЛОГPAMИТЕ: Ќе ви помогне и во peшавање на стpecот

Поврзано

Нашите баби никогаш не знаеле за стрес, а причината е едноставна

Баби или прабаби, за кого како. Често за нив размислуваме како отсекогаш делувале смирено, со благ поглед во очите...

Ова видео има 14 милиони прегледи за еден ден: „Најоткачената“ реакција на жена кога и кажаа да стави маска

Сè поголем број продавници во САД бараат од своите потрошувачи да носат маски, но некои упорно одбиваат да го...

ЗАБАВА(Видео) Неверојатна сцена: Орел грабна ајкула

Посетителите на плажа во Јужна Каролина присуствувале на речиси неверојатен настан – тие виделе орел што грабнал ајкула од...

Дали сте од оние кои не можат да го започнат своето утро без врело кафе? Дали миризливото и ароматично кафе ве прави енергични? А, што доколку ви кажеме дека оваа навика може да ви помогне да ослабнете? Интересно зарем не?

 

 

Зеленото кафе може да биде вашиот пријател за слабеење. Според истражувањето, редовното консумирање зелено кафе заедно со здрава исхрана и редовно вежбање, може да ви помогне побрзо да ги изгубите килограмите.

Зелените зрна кафе не се пржени и затоа содржат соединение кое се нарекува хлорогена киселина. Познато е дека ова соединение има антиоксидативни ефекти кои помагаат во решавање на стресот, што најмногу допринесува во дебелеењето.

Исто така, хлоpoгената киселина ви помага да се ослободите од мacнотиите и да го зголемите вашиот метаболизам во вашето тело. Ова може дополнително да ви помогне во ослободувањето на глукозата во lpвотокот низ џигерот.

Како резултат на тоа, вашето тело почнува да согорува вишок маснотии и губење тежина.

И не само тоа, консумирањето зелено кафе може да ве направи сити и да спречи прејадување што е исто така една од главните причини за дебелееење. Ова е важно за луѓето кои немаат контрола над храната, пренесуваат од “India News“.

Како да го примените и да го консумирате зеленото кафе?

Зеленото кафе може да се подготви на ист начин како црното кафе. На кафето може да му додадете мед или цимет за да го подобрите и надополните неговиот вкус. Иако можете да испиете зелено кафе во било кој период од вашиот ден, неговото консумирање по оброкот се смета за исклучително корисно.

На тој начин може да го држите под контрола шеќерот во крвта и ќе ви помогне во ефикасното слабеење.

Актуелно

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

(Во живo) Христијан Мицкоски на сpeдбa со жителите на општина Кpивoгaштaни

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од општина Кривогаштани. Неговото обраќање може да го следите...

ВМРО-ДПМНЕ убедливо победува на 15 јули, Заев губи и во Муртино

ВМРО-ДПМНЕ победува на 15 јули ова го покажува најновата анкета на почитувана американска агенција за мерење на јавното мислење . Анкетите по изборни единици...

Повеќе вести