ОВА ПРЕМИНУВА ВО ЛУДИЛ О: Маша од цртаниот филм всушност е Путин?

Поврзано

МЕРКЕЛ ПРЕДУПРЕДУВА: Се наоѓаме на почетокот на пaндемијата

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека „можеме да бидеме среќни“ со постигнувањата во боpбата против koронавирусот. Таа денеска им се...

ПО ЕКОТ НА ПAНДEМИЈAТA: Еврокомисијата предлага 1.850 милијарди евра за oпoрaвувaњe на економијата

Европската комисија денеска предложи инструмент за опоравување на економијата по корона-кризата во вредност од 750 милијарди евра и Повеќегодишна...

ФРАНЦИЈА: Bластите ја пoништијa дозволата за лекување Koвид-19 со хидpoкcихлopоин

Француската Влада ја поништи уредбата со која им се дозволува на лекарите во болниците да користат хидроксихлороин за третман...

Лондонски критичари го обв инуваат рускиот анимиран серијал „Маша и Медо“ дека се занимава со „кремљска пропаганда“ и дека е инструмент за „мека моќ“ на Русија, пренесува лондонски Times.

„Маша има тврдоглав, непријатен карактер и притоа е многу одлучна. Таа премногу нешта ги презема на свој грб. Нема да биде преувеличување ако кажеме дека се однесува путин овски“, вели професор Ентони Глис од Бакингемскиот универзитет.

Што се однесува на Медо, авторот потсетува на ставот од предавачот на Талинскиот универзитет, Пријит Хибемјаги, кој изјави дека тоа е лик задолжен „да го промени ликот на Русија во свеста на децата од негативен во позитивен“. Во тоа Хибемја ги гледа зак ана за национ алната безб едност на Естонија.

Бројот на следбеници на „Маша и Медо“ на англиски јазик на YouTube каналот во овој момент е поголем од 4 милиони. Вкупниот број на прегледи на овој популарен цртан филм надминува бројка од 40 милијарди.

„Коментарирањето на тврдењата и изјавите на западните критичари за политичката пропаганда во „Маша и Медо“ може да биде проследено само со иронија“, вели Дмитриј Ловејко, шеф на студиото „Анимакорд“ во кое се создава овој цртан филм.

„Тоа е прилично тешко да се коментира без голема иронија. Times би требало да напише дека Маша се однесува черчи ловски“, вели тој. Ловејко додава дека работата за пропагандниот орган во Кремљ веројатно одлично се плаќа.

„За ж ал, за 10 години не сме добиле ни копеј ка државни пари. И никого не сме го ни молеле за тоа, бидејќи сме чист комерцијален проект“, истакнува Ловеј ко. Тој додава дека авторите на серијалот немале на ум никакви политички паралели додека го создавале „Маша и Медо“.

„Нав редливо е толку сериозен весник и медиум, наместо да не праша нас, да наведува мислења. Многу е тешко да се коментира што некој помислил за нешто“, заклучува Ловејко.

Актуелно

(Видео) „ЌЕ СИ ЛЕЖАТ“ ИМА ИНДИЦИИ ЗА КРИМИНАЛ: Чулев најави истраги за корупција на носители на јавни функции

Министерството за внатрешни работи отвора неколку истраги во кои инволвирани се и носители на јавни функции, ова ексклузивно за...

ПАНИКА ВО АГЕНЦИЈАТА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ: Заразена вработена во Агенцијата, била во контакт со повеќе лица

Вистинска паника владее во Агенцијата за вработување откако денеска е потврден првиот случај на позитивен вработен во оваа државна институција. Заразената вработена имала контакт...

Инфектологот Цана: Во просек сега имаме повеќе заразени отколку кога беше воведен полицискиот час

Доколку кривата со нови случаи продолжи со ова темпо во наредните денови, вкупниот број на заразени од Ковид-19 кај нас ќе ги надмине првичните...

KOНЕЧНО ЌЕ МОЖЕМЕ КОГА САКАМЕ ДА СЕ ДВИЖИМЕ: Од денеска целосно се укинува полицискиот час

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Македонија. Оваа одлука е донесена...

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате девојчево дома да си оди...

Повеќе вести