January 28, 2021, 2:41 am

Ова се нашите херои: Со кои ракометари Македонија ќе отпатува на СП во Египет?

Поврзано

Кире Лазаров е новиот селектор на Македонија?

Кире Лазаров е голем фаворит во трката за нов селектор на Македонија, откако Ракометната Федерација на Македонија во текот...

Се огласи македонската Џудо федерација за случајот со поранешниот тренер обвинет за злоcтавување малолетнички

Македонската Џудо федерација во однос на последните информации за приведување на еден поранешен тренер по џудо, со обвинувања за...

Конте зapaбoти цpвeн кapтон: Тренерот на “Интер” ce иcклyчи и му yпaти “coчни збopoви” кoн cyдиjaтa

Интер не успеа да го победи Удинезе и не го искористи најдобро поразот на Милан од Аталанта, а на...
- Advertisement -

Македонската ракометна репрезентација ќе патува во Египет откако попладнево од Чешката ракометна федерација и официјално потврдија дека нема да учествуваат на Светското првенство поради присуство на Ковид-19 во националниот тим.

Селекторот Данило Брестовац, по повредата на Бојан Маџовски, дополнително ги повика Димитар Димитриоски и Давор Палевски на левата крилна позиција, па во конкуренција остануваат 24 ракометари.

Доколку има потреба Брестовац може да одбере и од останатите ракометари што се наоѓаат на поширокиот список.

Ако се оди во Египет, таму би требало да патуваат 20 ракометари, а чартер летот ќе биде обезбеден од египетската ракометна федерација. Во меѓувреме беа направени тестови на коронавирус кај нашите ракометари, плус комплетни лекарски прегледи кои ги бара ИХФ, па Македонија е комплетно подготвена за пат – ако добие повик.

Список на ракометари:

НИКОЛА МИТРЕВСКИ
МАРТИН ТОМОВСКИ
НИКОЛА ДАНИЛОВСКИ
БОЈАН МАЏОВСКИ
ЦВЕТАН КУЗМАНОВСКИ
МАРТИН ПОПОВСКИ
НЕНАД КОСТЕСКИ
ЖАРКО ПЕШЕВСКИ
МИХАИЛ АЛАРОВ
МИЛАН ЛАЗАРЕВСКИ
ФИЛИП ТАЛЕСКИ
ФИЛИП КУЗМАНОВСКИ
МАРИО ТАНКОСКИ
МАРКО МИШЕВСКИ
ГОРАН КРСТЕВСКИ
КИРИЛ ЛАЗАРОВ
МАРТИН ВЕЛКОВСКИ
МАРТИН СЕРАФИМОВ
ДАРКО ГЕОРГИЕВСКИ
МИХАЈЛО МЛАДЕНОВИЌ
СТОЈАНЧЕ СТОИЛОВ
НИКОЛА МАРКОСКИ
ДАВОР ПАЛЕВСКИ
ДИМИТАР ДИМИТРИОСКИ

Latest News

Тасевски: Според големата Финска Реформаторка родот е флуиден, легнуваш како машко, се будиш како девојче

Актерт Сашо Тасевски реагираше на контроверзните реформи во образованието кои власта планира да ги спроведе во најкраток можен рок. „Наскоро...

More Articles Like This