January 23, 2021, 8:39 am

Ова што Зоран Заев го прави во Вевчани е крајно нечовечки и против македонската традиција

Поврзано

Време е за соборување на оваа Влада, им виси мнозинството

За жал Власта сака да прави политички попис. Ние како опозициска партија дадовме шанса за заеднички да седнеме и...

Шилегов: Ќе побарам поддршка од Заев за втор мандат

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов,во вечерашното издание на „360 степени“ рече дека планира повторно да се кандидира за...

Заев: „Нема правда, ако не ја зборувате вистината од почеток до крај“

Нема правда, ако не ја зборувате вистината од почеток до крај“, рече премиерот Заев одговарајќи на прашањето дали со...
- Advertisement -

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Што не е јасно?” гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски кој зборуваше за лошите владини политики во однос на економската и здравствена криза, како и за моменталните насилни упади на МВР во Вевчани по повод Вевчанскиот карневал Мисајловски истакна дека ваквото насилно влегување во Вевчани само укажува на фактот што Зоран Заев е цврсто решен да погази се што е македонска традиција и се што е поврзано со македонскиот народ. Тотално непочитување, погазување и ништожење на Македонија и нејзините граѓаните, вели Мисајловски.

“Ваква традиција која што постои со долги години наназад не заслужува ваков третман. Условите не се сјајни и идеални, сигурно морало да има поинаков протокол, но да влегуваат специјалци и да заплашуваат народ и згора на тоа да приведуваат мештани е крајно бесчувствително и ненормално. Но, за жал, Македонците научија како функционира Зоран Заев и ова не е нешто кое што не изненадува”, заврши Мисајловски

Ако Зоран Заев велеше дека се бори со режим и дека победил режим, тогаш ова што сега се случува е еднакво на егзодус, масовно духовно убиство врз сопствениот народ. Република Македонија и граѓаните треба да го запаметат овој ден и да знаат кој е тој кој што е насилник и го повредува сопствениот народ при секој мал традиционален настан, заврши Мисајловски.

Latest News

Дpacтично се менува начинот на гласање на локалните избори?

Како Министерство ние строго инсистираме да се отворат листите. Не само што ќе ја демократизираме локалната политичката сцена, туку...

More Articles Like This