ОГРОМНА ДОНАЦИЈА ВО КОЧАНСКАТА БОЛНИЦА: Здружението на бранители „Бранител-2001“ од Кочани организираше огромна донаторска акција за кочанската болница!

Поврзано

Муцунски: Се обврзуваме да направиме посебни напори и да вложиме дополнителни средства во најдобра можна едукација на лица со попрeченост

Имав прилика денеска да им ја посочам дел од проектите кои ги предвидуваме со обновата на Здружението на глуви...

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја заврши пругата до Бугарија и ќе изгради експресен пат од Куманово до Крива Паланка

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на Изборна единица 2, Владо Мисајловски денеска беше во посета на Куманово каде што...

Да не дозволиме да ставиме клуч на нашите домашни компании, туку директно да им помагаме

Има многу луѓе кои се засегнати со проблеми, во економската фела има луѓе кои гледаат како да ги затворат...

На иницијатива на здружението на бранители „Бранител 2001“ од Кочани, болницата во Кочани денес како донација доби голема донација од Австрија која броеше неколку десетици болнички кревети, медицински апарати, душеци, инвалидски колички и останат потрошен материјал за нормално функционирање на болницата

Претседателот на здружението „Бранител 2001“ Горан Апостолов, при примопредавњето на донацијата истакна дека оваа донација нема да биде единствена, и дека ваквите хуманитарни и донаторски акции ќе продолжат.

Апостолов е благодарен на австрискиот донатор за донацијата, велејќи дека тие како здружение на бранители секогаш се грижеле и ќе се грижат за доброто на своите сограѓани.

Донацијата ја сочинуваа преку 25 болнички кревети, 10 електрични кревети, преку 50 душеци, ендоскоп, 40 инвалидски колички, две рампи за транспорт на неподвижни пациенти, пет електрични инвалидски колички, облека, перници, ќебиња, ракавици и останат потрошен материјал потребен за нормално функционирање на болницата, имајќи во предвид дека по назначувањето на Таравари, болниците се доведени во хаос.

Бојан Станков, член на претседателството на здружението истакна дека на нивна иницијатива, австрискиот донатор бил срдечен во намерата да помогне, имајќи ја во предвид состојбата со кочанската болница.

Гоце Исајол, член на претседателството на Бранител 2001 од Кочани пак, истакна дека оваа донација нема да биде единствена и дека ваквата помош од здружението ќе продолжи и во иднина.

На примопредавањето на донацијата присуствуваа и претставници од скопското здружение на бранители „Гардист 2001“, чиј претседател на општинскиот огранок од Кисела Вода Александар Јаневски – Тошта, изјавил дека се приклучуваат кон иницијативата и дека во иднина вакви акции ќе се спроведат и во Скопје.

Актуелно

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Повеќе вести