January 22, 2021, 5:33 pm

Одбележан денот на падот на Вуковар

Поврзано

Фajзер чopба, ќебап д-р Несторовиќ, koвид пилешко, пита со антитела: Ресторан ги промени имињата на традиционалните jaдењa

Фајзер чорба, ќебап доктор Несторовиќ, ковид пилешко,-се само некои од јадењата на менито на еден белградски ресторан, кој пред...

Вучиќ најави изградба на фабрика за вакцини

„Ќе се обидеме да изградиме фабрика за вакцинирање во Србија“, рече српскиот претседател Александар Вучиќ, нагласувајќи дека од одзивот...

Хрватска ќе ја прeкине вакцинацијата во земјата

Хрватска ќе мора да ја прекине вакцинацијата на населението против корона вирус, затоа што нема повеќе вакцини од „Фајзер“....
- Advertisement -

И покрај препораките објавени во Хрватска, денес со т.н. „Колона на сеќавањето“, илјадници лица оддадоа почит кон жртвите на Вуковар на денот на падот на Вуковар. Годинава актуелно во јавноста е особено прашањето на пронаоѓањето на исчезнатите лица од Вуковар.

Шетајќи во колоната, премиерот Андреј Пленковиќ на новинарите даде изјава: “Министерот Медвед веќе направи многу во врска со прашањето за исчезнати лица во неговиот прв мандат. Се обидуваме да откриеме што е можно повеќе информации со помош на меѓународните организации затоа што треба да ја утврдиме судбината на исчезнатите. ”

“Мислам дека го комунициравме она што го направивме за четири години, тоа не е само симболичен гест. Вуковар е место на посебна почит”.
Претседателот на Републиката, Зоран Милановиќ, им оддаде почит на жртвите на Вуковар положувајќи венец и запалувајќи свеќа на Спомен-обележјето на масовните гробишта во Овчара.

Пооделени во групи неколку стотици граѓани од болницата се упатиле кон Меморијалните гробишта во Вуковар, а се гледа дека има повеќе луѓе во колоната отколку што се чинеше на почетокот на Маршот.

Градот проценува дека 10-15 илјади луѓе ќе им оддадат почит на жртвите. Армијата групира луѓе на почетокот и долж колоната. Пар од нив стојат со знамиња помеѓу секоја група, за да се почитуваат епидемиолошките мерки.

Latest News

Во понеделник cyдење за отповикување на Доналд Трамп

Претставничкиот дом на САД во понеделник ќе достави предлог до Сенатот за отповикување на поранешниот претседател Доналд Трамп, обвинувајќи...

More Articles Like This