September 27, 2020, 10:35 am

ОДБОРОТ НА ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ДОНЕСЕ ОДЛУКА: Се укинува летното и зимското сметање на времето!

Поврзано

Швајцарија на референдум гласа за слободното движење со ЕУ

Швајцарија денеска гласа на референдум за тоа дали да го раскине договорот со ЕУ за слободно движење на луѓето.Референдумот...

Винско цунами во Шпанија: Пукна резервоар со 50.000 литри вино

Кога 50.000 литри вино почнуваат да бликаат од пукнатината на огромен челичен резервоар, нема сомнеж дека штетата на сопствениците...

Земјотрес во Грција, почувствуван и во југоисточните делови од државава

Телеметриската сеизмолошка мрежа со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет...
- Advertisement -

Со 23 гласа „за“ и 11 „против“ Одборот на Европскиот парламент вчера донесе резолуција со која од 2021 година во целата Европска Унија ќе се укинат летното и зимското сметање на времето.

Земјите-членки сега треба да се координираат и до април 2020 година да одлучат дали ќе останат на зимско или на летно сметање на времето.

Според направените анкети, 84 проценти од Европејците се изјаснија да не се менува времето во летно или зимско, односно да има само едно сметање на времето како пред 1976 година, 56 отсто сакаат да остане летното сметање, додека 36 проценти – зимското сметање на времето.

Промената на времето, воведена во 1976 година, отсекогаш беше критикувана. Во септември 2018 година претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, по консултација со неколку милиони европски граѓани, предложи во Европската Унија да се запре промената на времето во зимско и летно сметање.

Последната промена на времето требаше да биде на 1 април 2019 година. Но, европските министри за транспорт, кои се состанаа на 3 декември 2018 година, ја разгледуваа можноста датум за напуштање на овој систем да биде одреден дури во 2021 година. На крајот од координативното дејство, секоја земја-членка ќе мора да избере дали ќе остане на летното или на зимското сметање на времето.

Latest News

Xopop во Босна: Го удрило гpoм додека стоел покрај патот со чадор и го уcmpтил

Маж со иницијали Х. Т беше пронајден во близина на езерото Јабланица. Екипата за брза помош се обиде да...

Косоварите и Приштина бecни: Сакаат да ја понижат УЧК како група kpиминалци, а тие беа бopци тие се

Косовскиот координатор за сајбер безбедност Зафир Бериша вели дека Дик Марти користел обвинувања за трансплантација на органи за пропагандни цели против ОВК и дека...

Порака од претседателот Пендаровски по повод 50-годишнината на фестивалот за детски песни „Златно Славејче“

– По повод одржувањето на 50-тото издание на фестивалот „Златно Славејче“, претседателот Стево Пендаровски, како покровител на фестивалот упати порака по повод овој значаен...

И втората руска вакцина работи како швајцарски саат: Можно е да биде развиен доживотен имунитет против kopoна вирусот

Ринат Максјутов, генерален директор на Државниот институт за вирусологија и биотехнологија Вектор, кој ја разви втората вакцина против коронавирус во Русија, рече дека под...

Протече гола фотографија од Милица Тодоровиќ – Другарка и тајно ја фотографирала (ФОТО)

Српската пејачка Милица Тодоровиќ ги воодушеви своите фанови со фотографија направена на базен на која носи само минијатурни розеви гаќички. Пејачката ужива во базенот легната...

More Articles Like This