ОДИМЕ НА ПОБЕДА ПРОТИВ ИСЛАНД: Статистиката е против нас во досегашните дуели со Исланд, ракометарите атакуваат на победа

  • January 17, 2019

Досегашните пресметки меѓу Македонија и Исланд на завршните турнири на големите натпреварувања завршувале со тесен резултат и со малку голови. Македонија нема победа, но има реми од пред две години од Мундијалот во Франција.

Исланд е репрезентација која секогаш била незгодна, а е противник на Македонија во квалификациите за Европското првенство следниот јануари. Денеска ќе има неизвесен двобој на кој нијанси ќе пресудуваат кој ќе дојде до победата.

Иако дуелите со Исланд имаат историја веќе од две децении, сепак, на големите натпреварувања првпат играа заедно во 2013 година кога беше претрпен пораз на Мундијалот со четири гола разлика. На ЕП следната година поразот беше од два гола.

ДОСЕГАШНИ ДУЕЛИ МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И ИСЛАНД

15.01.2013 (СВЕТСКО ПРВЕНСТВО)

МАКЕДОНИЈА – ИСЛАНД           19:23

20.01.2014 (ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО)

МАКЕДОНИЈА – ИСЛАНД           27:29

19.01.2017 (СВЕТСКО ПРВЕНСТВО)

МАКЕДОНИЈА – ИСЛАНД           27:27

Извор: 24Ракомет

Претходно «
Следно »