ОДИМЕ НА ПОБЕДА ПРОТИВ ИСЛАНД: Статистиката е против нас во досегашните дуели со Исланд, ракометарите атакуваат на победа

Поврзано

Вардар го поздрави Стоилов

Ракометниот клуб Вардар на Фејсбук објави фотографија од Столе Стоилов поздравувајќи го ракометарот со коментар „КАПИТЕНОТ“. https://www.facebook.com/rkvardar/posts/10159586146675348

Кирил Лазаров ја игра последната сезона во својата кариера

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров ја игра последната сезона во својата кариера, објави тој во интервју за...

Новак Ѓоковиќ го победи kopoнавиpусот

Светскиот тениски рекет број еден Србинот Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена го победија смр тоносниот коронавирус, покажаа резултатите...

Досегашните пресметки меѓу Македонија и Исланд на завршните турнири на големите натпреварувања завршувале со тесен резултат и со малку голови. Македонија нема победа, но има реми од пред две години од Мундијалот во Франција.

Исланд е репрезентација која секогаш била незгодна, а е противник на Македонија во квалификациите за Европското првенство следниот јануари. Денеска ќе има неизвесен двобој на кој нијанси ќе пресудуваат кој ќе дојде до победата.

Иако дуелите со Исланд имаат историја веќе од две децении, сепак, на големите натпреварувања првпат играа заедно во 2013 година кога беше претрпен пораз на Мундијалот со четири гола разлика. На ЕП следната година поразот беше од два гола.

ДОСЕГАШНИ ДУЕЛИ МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И ИСЛАНД

15.01.2013 (СВЕТСКО ПРВЕНСТВО)

МАКЕДОНИЈА – ИСЛАНД           19:23

20.01.2014 (ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО)

МАКЕДОНИЈА – ИСЛАНД           27:29

19.01.2017 (СВЕТСКО ПРВЕНСТВО)

МАКЕДОНИЈА – ИСЛАНД           27:27

Извор: 24Ракомет

Актуелно

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

(Во живo) Христијан Мицкоски на сpeдбa со жителите на општина Кpивoгaштaни

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од општина Кривогаштани. Неговото обраќање може да го следите...

ВМРО-ДПМНЕ убедливо победува на 15 јули, Заев губи и во Муртино

ВМРО-ДПМНЕ победува на 15 јули ова го покажува најновата анкета на почитувана американска агенција за мерење на јавното мислење . Анкетите по изборни единици...

Повеќе вести