August 11, 2020, 1:38 pm

ОДЛУКАТА СЕ ОЧЕКУВА ДЕНЕС ИЛИ УТРЕ: Укинyвaњe или скратување на пoлициcкиoт чac?

Поврзано

Kaтacтpoфа, нови 141 зapaзени од кopoнавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1885 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи...

Axмети ќе пpaвел влaдa со СДСМ, го инфopмирал Мицкоски на cpeдбата во Собрание

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес конференција откри што разговарале со првиот човек на ДУИ, Али Ахмети...

Гpaницитe пpeд отвopaње: Eвe кога Македонците ќе мoжaт да одaт на oдмop во Грција

Од 17 август во Грција ќе можеме да патуваме со негативен ПЦР тест. Ова за Фактор го потврдија од Грчката...
- Advertisement -

Владата, денеска или утре, се очекува да донесе одлука и за отворање на границите, но и на угостителските објекти, а врз основа на препораките на Комисијата за заразни болести за олеснување на рестрикциите
Подолго од два месеци по воведувањето на полицискиот час во земјава, за што потоа се носеа уште неколку одлуки за продолжување, па за скратување на неговото времетраење, веќе од утре или задутре можно е укинување на забраната за движење.

Според информациите од денешниот состанок на Комисијата за заразни болести, укинувањето на полицискиот час е еден од предлозите на здравствените власти за омекнување на рестрикциите. Овој предлог, како што јавуваат дел од медиумите, бил поради тоа што не се почитува забраната за движење.

Владата, денеска или утре, се очекува да донесе одлука врз основа на препораките на Комисијата за заразни болести. Неофицијално, една од опциите да се оди на скратување наместо на целосно укинување на полицискиот час, со оглед на претходните најави на членови на извршната власт дека олабавувањето на мерките ќе се одвива постепено. Со оглед на тоа што полицискиот час сега трае од 19 часот до 5 часот следниот ден, можно е забраната за движење извесен период да почнува од 21 или од 22 часот, пред нејзино целосно укинување.

Полицискиот час во земјава беше воведен од 22 март, набрзо по првата одлука за прогласување вонредна состојба. Првично, забраната за движење почнуваше од 21, а траеше до 6 часот следниот ден. Сепак, полициски час не е поврзан со вонредната состојба, односно за тоа не е потребно да се носи уредба со законска сила туку само одлука на Владата.

Според информациите од денешната седница на Комисијата за заразни болести, на Владата ѝ се препорачува исто така да донесе одлука за отворање на угостителските објекти, под посебни услови, односно со преземање соодветни мерки за заштита од коронавирусот. Исто така, би било ограничено и работното време на рестораните и кафулињата, најдоцна до 22 часот, што, сепак, ќе зависи од тоа каква ќе биде одлуката за полицискиот час.

Во однос на отворањето на границите, како можен термин се разгледува 1 јуни, односно за неколку дена.

Latest News

САД и се зakaни на Србија: Tpeба да бидете свecни за pизиkoт на кyпувaње opyжје од Кина

Се сложуваме дека набавката на воена и одбранбена техника е суверена одлука на секоја земја. Сепак, владите треба да...

(Фото) Пoкaжa сo штo pacпoлaгa – Дeвojкa нa Лyиc Хaмилтoн цeлocнo гoлa

Викторија Одинцкова е девојка на шесткратниот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон. Веројатно ја паметите по тоа што беше уапсена поради акробациите кои ги изведуваше...

Kaтacтpoфа, нови 141 зapaзени од кopoнавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1885 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-39, Куманово-10,...

Axмети ќе пpaвел влaдa со СДСМ, го инфopмирал Мицкоски на cpeдбата во Собрание

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес конференција откри што разговарале со првиот човек на ДУИ, Али Ахмети на нивната средба. Со Ахмети имавме...

Вучиќ ќе ја пpими рyckaтa вakцинa пpoтив kopoнa виpycoт

Српскиот претседател Александар Вучиќ на прес-конференција на Савскиот плоштад коментираше и за потврдената Руска вакцина против корона вирусот. „Со радост слушаме дека е направена вакцина....

More Articles Like This