ОД ВЕТЕНИОТ ПРОЕКТ, САМО КАРАБИНА: Филипче абер нема да ја гради болницата во Штип

Поврзано

МАКЕДОНИЈА ВРАТЕНА НА ЦРНАТА ЛИСТА: Црна Гора повторно зaбрани влез на македонски државјани во земјата

Црногорскиот Институт за јавно здравје го ажурираше списокот на земји со активна стапка на случаи на ковид-19 на помалку...

(Видео) ЗАСТРАШУВАЧКА СНИМКА: Повици за Џиxад кај велешката Црна џамија

Група верници од исламска вероисповед пpoтестираше пред велешката Црна џамија, против, како што велат, навредите упатени кон Алах, искажани...

ОТВОРЕНО ПИСМО ДО ТАСЕВСКИ: „Директоре“, се срамите ли од пpитисoкот го вршевте на луѓе на кои не можевте да им најдете дамка во работењето

„Господине" Тасевски, во историјата на МВР, досега единствен директор на БЈБ кој не излегол јавно да проговори за работењето...

Од март 2018 година пациентите од источниот дел на Македонија требаше да се лекуваат во новиот објект на Клиничката болница во Штип. Ваков рок од претходната Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ, му беше зададен на изведувачот на овој здравствен комплекс при почетокот на неговата изградба на почетокот од март 2016 година.

По изминати две години и шест месеци, шест месеци откако требаше да биде пуштен во употреба објектот, на терен може да се констатира дека не е довршена во целост ниту карабината на новата Клиничка болница во Штип.

Градежните работи после парламентарните избори во неколку наврати беа запрени, со што се одолговлечи изградата на здравствениот комплекс.

Министерот за здравство Венко Филипче при неодамнешната посета на болницата во Штип изјави дека новиот клинички центар во овој град ќе биде завршен кон крајот на 2019 година, не одговарајќи зошто толку долго се доцни со изградбата на објектот.

Инаку станува збор за изградба на нова најсовремена Клиничка болница во Штип, според врвни светски стандарди со најмодерна и најквалитетна здравствена инфраструктура во Македонија, проект започнат од претходната Влада.

Изградбата на новиот објект требаше да им овозможи современи услови за здравствена заштита за над 200.000 жители од Штип и целиот Источен регион, кои би имале директен бенефит од изградбата на новиот објект.

Вкупната вредност на новиот клинички центар со вкупна површина од 34.000 квадратни метри е 56 милиони евра, од кои 30 милиони евра само во градежниот дел, а финансиските средства беа обезбедени уште пред самата изградба на објектот.

Актуелно

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на протестот за Џорџ Флојд -...

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев реши да се качи на...

РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 24 CЛУЧAИ НА ЗAРAЗEНИ ВО СКОПЈЕ: Еве во кои општини се нoвoзaбoлeнитe

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19. По општини: Бутел – 6, Чаир – 11, Гази Баба – 1, Карпош –...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од најблиските луѓе на претседателот Вучиќ. Според...

Повеќе вести