Од денеска минималната плата е 14.500 денари

Поврзано

Цените pипнaa – Од утре бензините и дизелот со нова повисока цена

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,53%, во однос...

РКЕ донесе одлука, ова се новите цени на гopивaтa

Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР...

Од полноќ нови цени на гоpивaтa

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...
- Advertisement -

Законски утврдената мининална плата која од денеска треба да ја исплаќаат работодавачите е 14.500 денари. Во следниот период, УЈП очекуваат граѓаните да пријавуваат ако се соочат со злоупотреби при исплаќање на минималецот. Тие пријави ќе се доставуваат до Трудовиот инспекторат кој на терен треба да проверуваат дали се почитува законот.

До УЈП и претходно и сега претпоставувам со поголем интензитет, ќе стигнуваат анонимни пријави или пријави каде се имаат потпишано работници кои се судруваат со ваков проблем. Тие пријави ние ги доставуваме на понатамошно постапување до Трудовиот инспекторат, ние постапуваме во нашиот дел во даночната област, но Трудовиот инспекторат треба да утврди на лице место дали има какви било злоупотреби. Очекувам дека во наредниот период ќе имаме повеќе консултации и со трудовиот инспекторат се со цел работниците да ги остваруваат своите загарантирани права“-изјави Сања Лукаревска, директорка на УЈП.

Latest News

ДИК вечерва нема да соопшти која партија колку мандати освои

Од обработени 93,96 од падатоците коалиицијата на СДСМ освоила 36,13 отсто од гласовите, а за коалцијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ...

Народот избра обнова, влегуваме во трка за составување на нова влада

Победивме во голем број на општини, во Аеродром, Гази Баба, Кисела Вода, Пехчево, Велес, Градско, Охрид, Илинден, Петровец… Факт е дека народот ја посакува...

ВМРО-ДПМНЕ 47 пратеника, СДСМ 47, Левица 2 пратеника

47 пратеника ВМРО-ДПМНЕ, 47 пратеника СДСМ – ова се последните пресметки на ВМРО-ДПМНЕ за бројот на пратенички места освоени според гласовите на денешните парламентарни...

(Видео) Во живо: Прес конференција на ВМРО-ДПМНЕ

Прес конференција на ВМРО-ДПМНЕ https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/951003045367651

Ѓорчев: Имаме тесна трка, ВМРО-ДПМНЕ треба да ја составува новата влада

Имаме тесна трка меѓу коалициите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, рече Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување на Телма. -Факт е дека имаше помала излезност...

More Articles Like This