ОД КАРДАНО ДО ЕТЕРИУМ: 2020 година може да биде одлучувачка година за докажување на уделот

Поврзано

ЌЕ ИМ ЛЕГНАТ ПО 100 ЕВРА НА СМЕТКИТЕ – еве која држава и како им помага на граѓаните

Во Србија од денеска почнува исплатата на паричната помош во висина од 100 евра во динарска противвредност, за сите...

Граѓаните реагираат за невообичаено високи сметки за струја

Пролетни сметки со суми како за зимските месеци. На драстично повисоки сметки за струја во ек на здравствена и...

ВЛАДИНИТЕ МЕРКИ СЕ СТОКМЕНИ ЗА БОГАТИТЕ?: Новиот пакет мерки за помош на економијата се краткорочни и еднорочни мерки кои се проблемaтични по повеќе основи

Новиот пакет мерки за помош на економијата се краткорочни и еднорочни мерки кои се проблематични по повеќе основи, смета...

2020 година ќе биде година на конечно избивање на блокџиите за докажување на влогот. Можеби.

Две од најпознатите очекувани PoS мрежи треба да започнат во Q1 – имено Ethereum и Cardano.

Втората најголема платформа за блокирање во светот по пазарна капитализација, етерумот се обидува да се префрли во PoS од 2014 година. Ко-основачот Виталик Бутерин го гледа ПоС како клуч за етереумот да достигне зрелост.

Ethereum 1.0 е обичен обид на неколку луѓе да го градат светскиот компјутер; Ethereum 2.0 [со PoS] всушност ќе биде светски компјутер “, рече тој.

Концептивно, PoS е околу од 2012 година, но нејзините апликации досега на платформите за блокирање, како што се EOS, Tezos, Cosmos и други, не се докажани дека ги надминуваат платформите за докажување на работа платформа во употреба или пазарна вредност.

Со PoS, потврдувачите мора да поседуваат валута што ја верификуваат: „фалсификатите“ секогаш ги поседуваат монетите што се коваат. Не постои рударство, што значи дека нема сериозна употреба на електрична енергија за решавање на математички проблеми. Поддржувачите тврдат дека PoS ќе биде со големина на големината, одржливиот и побезбеден од традиционалните системи на блокада на PoW, но жирито се уште е на своите компаративни предности и дали владеењето може да се направи за да работи.

Кардано, наместо да лансира нов PoS систем, бара да ја надогради сопствената претходно постоечка платформа PoS како јавна мрежа.

Актуелно

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата...

РАСТЕ БРОЈКАТА И ДЕНЕС: На 250 теста 21 нов случај на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2, Гостивар-1, Крива Паланка-1, Пехчево-1 и...

Нов раст на новозаболени од Ковид-19, да се почитуваат препораките

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Според вчерашните податоци од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 37 нови случаи...

БРОЈКАТА И НАТАМУ РАСТЕ: 37 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Прилеп-7, Велес-2. Во изминатото деноноќие не се регистрирани...

СО ЛЕСНО: Почна 42-часовниот карантин во државата

Од 11 часот денеска почна забраната за движење на населението што ќе трае до вторниk до 5 часот изутрина. Забраната не важи за полицијата, армијата,...

Повеќе вести