January 26, 2021, 11:38 pm

Од ноќеска поckапува дизелот

Поврзано

Oд утре почнува етапната исплата на јануарските пензии

Oд утре почнува етапната исплата на јануарските пензии со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови...

Владата да ги префрли платите директно на работниците доколку сака да избегне злoyпотреба

Вилдан Дрпљанин од Хелсиншкиот комитет за човековите права во „10 Минути“ на ТВ21 истакна дека најефикасно против злоупотребување на...

Дизелот пoeвтинyвa, ocтaнaтитe гopивa co иcтa цeнa

Дизелот од ноќеска на полноќ поевтинува за половина денар по литар, а цената на останатите горива останува иста, одлучи...
- Advertisement -

Регулаторната Комисија за Енергетика ги објави новите цени на горивата – од вечерва, бензините поевтинуваат додека дизелот поскапува.

Во согласност со методологијата за пресметка на цените, од вечерва на полноќ малопродажните цени се намалуваат во просек за 0.34%.

Цените на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се намалуваат за по 1.50 денари, па еден литар 95-октански бензин ќе чини 59.00 денари, додека еден литар 98-октански бензин ќе чини 61.00 денари.

Цената на ЕУРОДИЗЕЛ горивото се зголемува за половина денар, и еден литар дизел од вечерва ќе чини 50.00 денари.

Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ.

Latest News

Харадинај: Го оcлободивме Кoсово, подготвени сме повторно да го браниме

Лидерот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај и кандидатот за претседател на Партијата на Косово, денеска одржаа...

More Articles Like This