January 28, 2021, 2:43 am

Од селфи до тpaгедија: Едно девојче зaгинa, а едно заврши во болница откако ги удpил воз додека се сликале

Поврзано

Поради кaнцерогeни состојки повлечен од продажба сусам и производи од сусам од продавниците во Хрватска

Хрватска и другите европски земји се поплавени со месеци со контаминиран сусам увезен од Индија, кој содржи канцероген пестицид...

Македонија повторно заобиколена: Турција ќе инвестира во рудникот за јаглен во Црна Гoра

Турската компанија „Анкара Кјумур“ е заинтересирана да инвестира во рудникот за јаглен Беране. Претставникот на таа компанија, Хамди Гоксу, на...

Ладен туш од САД: Србија да одговори на притиcoците во врска со Косово

Иако бројни аналитичари предвидоа дека нашиот регион нема да биде високо на приоритетната скала за новиот американски претседател Josephозеф...
- Advertisement -

Кобната несреќа во Марибор, Словенија, се случила кога две малолетнички направиле „селфи“ пред воз меѓу две шини.

Едниоатабил смртно повредена, а другата успеала да отскокне, но поради шокот завршил во болница, пренесуваат медиумите.

Девојчето (14), кое почина во вторникот, и нејзината врсничка се фотографирале помеѓу шините долж железничката платформа пред возот што доаѓал со голема брзинаа.

Возачот на локомотивата предупредувал со звучни сигнали за опасноста што доаѓа, на што малолетниците не реагирале, го опиша трагичниот настан полицискиот портпарол Миран Шадл во изјава за печатот.

Според него, девојчињата отскокнале во последен момент, но на едното не му успеало, па починала на лице место, а другата завршила во болница поради шокот.

Истрагата сè уште трае, но сомнежите за самоубиство или туѓа вина во несреќата се веќе отфрлени, а можната одговорност на машиновозачот е исклучена.

Како што дознава мариборскиот весник „Вечер“ од извори блиски до полицијата, истражителите се прашуваат дека трагедијата можеби не е резултат на некој опасен предизвик со кој подоцна се фалат тинејџерите како нивни потфат на социјалните мрежи

Latest News

Тасевски: Според големата Финска Реформаторка родот е флуиден, легнуваш како машко, се будиш како девојче

Актерт Сашо Тасевски реагираше на контроверзните реформи во образованието кои власта планира да ги спроведе во најкраток можен рок. „Наскоро...

More Articles Like This