ОД СИБИР ДО ПЕНТАГОН ЗА 5 МИНУТИ: Новата ракета „Циркон“ лета со 11.000 километри на час и може да го уништи Пентагон за пет минути!

Поврзано

Руски тeнкoви Т-72 пристигнуваат во Србија

Белград до крајот на годинава очекува испорака на првата тура тенкови Т-72Б3, изјави за РИА амбасадорот на Србија во...

(Фото) Промовирано новото оклопно возило на српската apмија

Министерот за одбрана, Александар Вулин, и началникот на Генералштабот на српската армија, генерал Милан Мојсиловиќ, присуствуваа на презентацијата на...

(Видео+фото) СТАНУВА ТЕНКОВСКА СИЛА: Србија го промовираше модернизираниот М-84

Во Техничкиот институт „Чачак“ беше претставен модернизиран тенк М-84 . По презентацијата, министерот за одбрана, Александар Вулин, рече дека...

Суперсоничната ракета со морско базирање „Циркон“ се покажа како значително побрза од она што го претпоставуваа западните експерти, наведува во текст германскиот магазин „Стерн“

„Бидејќи брзината на ракетата е 11.000 километри на час, пет минути би биле доволни за таа да стигне до Пентгон и да го уништи“, наведува новинарот на „Стерн“ Хернот Крампер.

Според наодите на мгазинот, западните експерти претпоставуваа дека брзината на „Циркон“ нема да премине 6.000 километри на час.

Ракетата меѓутоа, ги надминала тие очекувања: нејзината брзина, како и пречникот на нејзиното дејство од десетина илјади клометри, го прави пресретнувањето речиси нвозможно.

„На такви ракети ефикасно може да им се спротивстави само електронски систем за противвоздушна одбрана и ласерско оружје“, заклучува Крампер.

Претседателот на Русија Владимир Путин за време на обраќањето пред Федералното собрание на Русија на 20.фебруари соопшти дека новата суперсонична ракета „Циркон“ ќе има брзина од девет маха и дострел поголем од 1.000 километри.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести