August 8, 2020, 12:44 pm

ОД УТРЕ КОНТРОЛИРАН ИЗВОЗ НА ЧЕЛИК ЗА ЕУ: Од утре стапува на сила заштитните мерки на ЕУ за земјите кои извезуваат челик во неа

Поврзано

Безос пpoдaдe милион aкции на Амазон за 3,1 милијарда долари

Основачот и директор на „Амазон“, Џеф Безос во првите денови од август продаде милион акции на компанијата за 3,1...

Нафтената компанија БП, ќе инвестира во зелена енергија

БП планира да преполови со производството на нафта и гас и да инвестира милијарди во чиста енергија Копманијата, која се...

Ckaндалозно зголемување на цената на струјата, интересот на компаниите пред оној на граѓаните

Одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) за покачување на цената на електричната енергија е скандалозна, а уште поскандалозен...
- Advertisement -

Од 2 февруари заштитните мерки за увоз на челик во ЕУ од трети земји стануваат трајни до 2021, ревизии се можни доколку има промена на околностите, јави дописничката на МИА од Брисел.

По одлуката во јули минатата година да се воведат привремени заштитни мерки врз увозот на повеќе категории челични производи во ЕУ, додека трае истрагата на Европската Комисија, тие стануваат трајни до летото 2021.

Овие мерки  се последица на зголемените царини за увоз на челик во САД, воведени лани од страна на администрацијата на Доналд Трамп. Поради овие царини, Европската Унија констатира дека на пазарот се случува диверзија на тековите и дека голем број челични производи се пренасочени кон ЕУ, со што се ставаат во опасност европските производители на челик.

Во наредните две години и половина се воведуваат квоти на увоз за трети земји калкулирани врз основа на просек од таканаречените „историски текови“ во последните три години. Кога третата земја ќе ја постигне поставената квота, се применува царина од 25 отсто. Мерките се во сила до јули 2021, но „можат да бидат ревидирани во случај на променети околности“, соопшти Европската Комисија.

-Овие мерки се целосно во согласност со заложбите на ЕУ кон Светската Трговска Организација и се внимателно обликувани за да се сочува континуиран тек на увоз, кој ќе гарантира ефикасна конкуренција на европскиот пазар на челик и доволен избор за бројните корисници на челик во ЕУ, смета ЕК.

Latest News

Ристески: Денес е тaжeн дeн за Македонија, за ceмeјcтвaта на зaгинaтитe, за сите нас, ден на вeчнa тaгa и нeпpeбoл, на гордост и нeпoкop

Поранешниот градоначалник на Прилеп Марјан Ристески преку статус на Фејсбук им оддаде почит на трагично загинатите војници кај местото...

КСС: Наместо Заев да нaјaвyвa oтпyштaњe на 30 илјади paбoтници вишoк од jaвниoт ceктop, Влaдaтa да го cпpoвeдe зaкoнoт за paбoтни oднocи

Во изминатиот период бевме бомбардирани преку медиумите дека е намален обемот на работа во јавниот сектор поради економската и здравствената криза, но и понатаму...

(Видео) Зошто СДСМ кpиe неколку cтoтици илjaди eврa за peклaми на социjaлни мpeжи и од каде им се?

СДСМ е најнетранспарентната политичка партија во Република Македонија и тоа поттикнува многу сомнежи. СДСМ овие избори ги изведе на најнедемократски начин, вршејќи најголем изборен...

Од бaндит вoдaч не бидyвa, Заев се пpeпoтyвa затоа што и неговите му велат дека е гoтoвo

СДСМ пишманска! Трети ден во јавноста пуштаат соопштение дека имаат мнозинство, трет ден само што не ги спремиле звучниците на најјако со песната ,,Зоки...

Го yдpил и избeгaл – Момче пoвpeдeнo во cooбpaќajкa

На 08.08.2020 во 00:00 часот било пријавено дека во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ со повреди здобиени од сообраќајна незгода бил донесен Б.П.(24) од Скопје. Имено...

More Articles Like This