October 18, 2021, 2:03 am

Откако го “демократизираа”, го испокрадоа Ирак: САД врати 17,000 украдени антички предмети

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

За време и по инвазијата на Ирак во 2003 година, предводена од САД и Велика Британија, биле украдени илјадници антички предмети. По речиси 20 години, САД вратија дел – вклучително и глинена плоча со пасус од Епот за Гилгамеш.

Во средата (28 -ми јули), американската влада потврди дека повеќе од 17.000 археолошки предмети ќе бидат вратени во Ирак. После тоа, сѐ помина брзо: ограбеното историско богатство од сумерската ера, старо околу 4.000 години, беше вратено следниот ден – со авионот на ирачкиот премиер Мустафа ал -Кадими, кој разговараше со претседателот Џозеф Бајден.

Ирачкиот министер за култура Хасан Назим рече дека ова е „најголемото враќање на древните предмети“ во историјата на Ирак и дека тоа е резултат на неколкумесечната работа на ирачките власти и ирачката амбасада во Вашингтон.

Шефот на ирачкиот институт за зачувување на антички предмети и историја, Абдула Коршид Кадер, е воодушевен. Во 2018 година, Обединетото Кралство врати некои ограбени антички предмети во Ирак, а сега и САД. Тој, исто така, се надева дека остатокот од светот ќе учествува во пронаоѓањето и враќањето на изгубеното или ограбеното археолошко богатство од Ирак.

Кадер е професор на Археолошкиот факултет на Универзитетот Салах ал-Дин во Ербил и водечка фигура во ирачката археологија повеќе од 20 години. Тој и неговите колеги интензивно работат на поставување на темелите за обнова на археолошките локалитети во Ирак оштетени во годините на војната и другите конфликти.

Latest News

Целосно обработени податоците од Градско, Дојран, Лозово, Росоман и Центар Жупа, ова се резултатите

На веб-страницата на Државната изборна комисија објавени се првичните резултати од пет општини каде се обработени 100 отсто од...

More Articles Like This