September 28, 2020, 5:23 pm

ОЛЕСНУВАЊА ЗА БРАНИТЕЛИТЕ ОД 2001 ВО ОПШТИНА ГАЗИ БАБА: Советничката група на ВМРО-ДПНМЕ обезбеди поволности за бранителите во Гази Баба

Поврзано

Четири скопски села четири дена ќе останат без вода

Од ЈП Водовод и канализација е добиено известување дека во период од 29.09.2020 до 02.10.2020 година, поради чистење и...

Првиот снег го обели Пелистер

Првиот снег го обели Пелистер

Aеродром сè уште на врвот со најмногу заболени од коронавирус – Проверете колку има во другите скопски општини

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини...
- Advertisement -

Локалната власт има должност да се грижи за потребите на граѓаните од различни категории, порачува Валентина Петровска, советник од ВМРО-ДПМНЕ во Совет на Гази Баба.

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Гази Баба како свој приоритет ги има интересите на социјално ранливите категории како и лицата кои имаат значаен придонес за заедницата во која живееме.

-Оттука, би сакале да ги информираме граѓаните од Општина Гази Баба дека советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата предложи и донесе одлука за овозможување на посебни права или олеснувања за припадниците на безбедносните сили на Република Македонија како и членовите на нивните семејства кои живеат во Гази Баба. Нашата иницијатива и донесената одлука подразбира конкретни мерки наменети за луѓето кои учествуваа во одбрана на територијалниот интегритет и суверенитет во воениот конфликт од 2001 година и тоа ослободување од: трошоци за комуналии за градба, надоместок за градинка, надоместок за ужинка во основните училишта, надоместок за училишни екскурзии, надоместок за услугите кои ги врши ЈКП „Гази Баба – 2007“ – Скопје во руралниот дел. Со овие поволности веруваме дека приближно ќе им се надомести за сето она што го направија за нашата држава. Партијата ВМРО-ДПМНЕ и советничката група во Општина Гази Баба ќе продолжат и во нареден период да предлагаат низа предлози и иницијативи за подобрување на животот на сите граѓани, порача Петровска.

Latest News

Азербејџан нeгирa: Турција не испратила вojcка на помош во koнфлиkтот со ерменската apмија

Претседателот на Азербејџан Илхам Алиев нeгираше денес дека Турција испратила вojcка од Сирија во Азербејџан да помогнат во koнфликтот...

Австралија создаде спреј за нос како лek пpoтив коpoнавирусот

Австралиската биотехнолошка компанија Ena Respiratory денеска објави дека рaзвива спреј за нос, а неговата цел е да го подобри човечкиот имунолошки систем како дел...

Фатени девет мигpaнти во близина на Штип

На 27.09.2020 во 07:20 часот на локалниот пат с.Таринци–с.Балван, штипско, полициски службеници од СВР Штип забележале и запреле девет странски државјани-мигpaнти. Утврден им бил идентитетот...

Скопјанец се зakaнувал со opyжје поради нeдоразбирањe во сообраќајот

На 27.09.2020 во 13:30 часот во СВР Скопје, Ј.И.(23) с.Визбегово, скопско и А.Н.(46) од Скопје приjaвиле дека на крстосницата на бул.„Словенија“ со „Качанички пат“,...

Гордана Јанкуловска е cпроведена во зaтвopoт Идризово

Поранешната министерката во МВР Гордана Јанкулоска денеска е спровeдена во зaтвopoт во Идризово. Од ноќва таа започнува да ја отслужува затвopcката kaзна. Јанкуловска е оcyдена...

More Articles Like This