ОН: Cтaпи нa cилa дoгoвopoт зa зaбpaнa нa нykлeapнo opyжje

Поврзано

Tpaгeдиja вo Aмepикa: Зaгинa eдeн oд нajмлaдитe тaлeнтиpaни кoшapкapи

Америка тагува, еден од најталентираните млади кошаркари во земјата Теренс Кларк (20), загина во сообраќајна несреќа. Трагичната вест ја соопшти...

Пpв cлyчaj нa кopoнaвиpyc пoтвpдeн нa Moнт Евepecт

Неколку недели по официјалното отворање на сезонта за искачување на Монт Еверест, беше потврден првиот случај на зараза со...

Гејтс: „Moжeмe дa видимe дeкa дoaѓa кpajoт нa пaндeмиjaтa“

Светот се немаше подготвено за пандемијата на коронавирусот ни приближно колку што требаше, оценува филантропот и основач на „Мајкрософт“,...
- Advertisement -

Портпаролот на Кабинетот на генералниот секретар на Обединетите нации, Стефан Дујариќ, соопшти дека стапи во сила Договорот за забрана на нуклеарното оружје (TPNW), јави агенцијата Анадолија.

Дујариќ истакна дека тоа е прв меѓународен договор за забрана на нуклеарното оружје што стапил во сила.

Раководството на Обединетите нации го поздрави стапувањето во сила на договорот, што се случи откако потребните 50 членки на ОН го ратификуваа документ. Последна земја што го направи тоа беше Хондурас, потсетува Анадолија.

Договорот за забрана на нуклеарното оружје беше усвоен на 7-ми јули 2017 година со гласовите на 122 од вкупно 193 членки на Генералното собрание на ОН.

Целта на договорот е уништување на нуклеарното оружје и забрана на развојот на ново оружје во целиот свет.

Од усвојувањето досега, параф на договорот ставија 84 земји, а 50 од нив изречно бараа целосно да се забрани развојот, производството, тестирањето и складирањето на нуклеарното оружје.

Договорот не го потпишаа земјите што поседуваат нуклеарно оружје – САД, Русија, Велика Британија, Кина, Франција, Индија, Пакистан, Северна Кореја и Израел, јави Анадолија.

Latest News

Tpajанов лyт што го вakциниpaле со „Cпyтник“: Сите сме вознeмиpeни, измameни cмe

Претседателот на Демократскиот сојуз пратеникот Павле Трајанов е незадоволен од односот на министрот кон пратениците, зашто, како што вели...

More Articles Like This