ОПАСНОСТ ОД ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАДИ: Поради апсењето на Харадинај, Србија стравува од терористички напади на Косово!

Поврзано

МАКЕДОНИЈА ВРАТЕНА НА ЦРНАТА ЛИСТА: Црна Гора повторно зaбрани влез на македонски државјани во земјата

Црногорскиот Институт за јавно здравје го ажурираше списокот на земји со активна стапка на случаи на ковид-19 на помалку...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од...

ЗАРАБОТУВААТ И ДО 10.000 ЕВРА МЕСЕЧНО: Вип пpocтитyткитe имаат 5 до 6 муштерии дневно

Српската старлета Тијана Максимовиќ, попозната како Тијана Ајфон беше уапсена во полициска акција поради проституција, додека илегално во чамец...

Претседателот на Одборот за Косово и Метохија Милован Дрецун вели дека во наредниот период не може да се исклучи можноста за инциденти кои поради ситуацијата во Косово, посебно имајќи го во предвид апсењето на Рамуш Харадинај, како причина за опасност од изведување на терористички акции во Косово

sipci

„Има наговестувања дека екстремни групи и посебно бивши припадници на терористичката ОВК и ОВПБМ за преземање на одредени насилни акци“, рекол Дрецун за новинарите по седницата на одборот за Косово и Метохија при српскиот Парламент, која била затворена за јавноста и траела околу три часа.

Дрецун вели дека припадницте на тие групи постојано повикуваат преку социјалните мрежи, огласувајќи се преку медиумите дека се спремни за предизвикување на насилства.

„Така да не може да се исклучи можноста за инциденти во наредниот период, имајќи ја во предвид ситуацијата околу апсењето на Рамуш Харадинај“, рекол Дрецун. На пршањето дали тоа се однесува само на територијата на Косово, Дрецун рекол дека припадниците на ОВК и ОВПБМ се присутни на Косово, но дека елементи на тие структури се присутни и во многу други земји. Исто така рекол дека очекува дека притисокот врз Србите на Косово ќе расте во наредниот период.

„Детално ја анализиравме постоечката ситуација и утврдивме дека политичката ситуација е реалтивно стабилна и покрај поединечни политички тензии кои се присутни, но безбедносната ситуација е чувствитела и покажува тенденција на влошување, со тоа присуството на радикалните исламисти на Косово претставува задача за нашите служби да проценат дали опасноста од терористичка акција на Косово висока или не“, истакнал Дрецун.

Актуелно

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на протестот за Џорџ Флојд -...

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев реши да се качи на...

РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 24 CЛУЧAИ НА ЗAРAЗEНИ ВО СКОПЈЕ: Еве во кои општини се нoвoзaбoлeнитe

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19. По општини: Бутел – 6, Чаир – 11, Гази Баба – 1, Карпош –...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од најблиските луѓе на претседателот Вучиќ. Според...

Повеќе вести