August 15, 2020, 12:41 am

Операција Атлантик

Поврзано

Македонија означена како високо pизичнa: Американскиот Центар за јавно здравје пpeдупредува да се избегнува патување во Македонија

Американскиот центар за јавно здравје ги предупредува американските државјани да избeгнуваат патување во Македонија. Нашата држава е сместена во нajризичната...

Учебната година нема да започне на први септември…

Заменик-министерката за образование и наука Елизабета Наумовска изјави дека очекуваат пролонгирање на почетокот на учебната година со цел законско...

Костов: Ова е политички театар, Заев покажа отcyство на елементарна политичка култура

Во вечерашната „Само вистина“ на Канал 5 Телевизија, аналитичарот Сотир Костов во однос на целокупната состојба во државата рече...
- Advertisement -

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во операцијата на „УДБА“  биле следени политичари, активисти, новинари.

Противзаконското следење и прислушкување имало за цел доколку се случи инцидент налик оној на 27 април, сите кои биле мета да завршат како Јане Џенто, Горан Ангелов и сите останати осудени за тероризам за уападот во Собранието.

Покрај политички структури и новинари како што бил следен и прислушкуван уредникот на Инфомакс, Александар Митовски биле следени и навивачките групи како што се навивачите на Вардар, „Комитите“.

На „Комитите“ власта се обидувала да им накалеми соработка со рускиот тајкун Иван Савидис и наводно дека земале руски пари за да го спасат македонското име.

За „Комитите“ контактот задолжен за следење бил „Кико“ , кој изнесувал информации кои наводно биле безбеднозно интересни за лидерот на навивачката група, Александар Колевски-Жути кој наводно зел 300 илјади евра од Грција.

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за случајот.

Покрај уредникот на Инфомакс, Александар Митовски, следени и прислушкувани се Сотир Костов, Љупчо Палевски, Жарко Гроздановски, Јанко Бачев.

Застрашувачки е фактот што сите оние кои биле следени биле третирани како терористи и македонски екстремисти, а нивниот единствен грев бил тоа што си ја сакале државата и биле противници на промена на името.

Сознанијата кои ги сподели Палевски со јавноста се доказ дека и натаму во Македонија нелегално се прислушкува и дека Зоран Заев ги следел и прислушкувал сите свои политички противници.

Ова ги потврдува наводите на Наќе Чулев.

Техничкиот министер за внатрешни работи пред само неколку недели изјави дека поранешната УБК, а сега Агенција за национална безбедност (АНБ) ја задржала техничката можност за прислушување.

Според Наќе Чулев ова претставува прекршување на законите и препораките на експертската група предводена од Рајнхард Прибе која ги даде насоките за реформа на безбедносните служби.

„Оперативно техничката агенција (ОТА) била должна да овозможи директна техничка поврзаност меѓу неа и надлежната служба за спроведување на наредбите за посебни истражни мерки, во случајов соодветната организациска единица во МВР, но истото до ден денес не е направено, односно се уште Агенцијата за национална безбедност (АНБ) се уште ја има посредничката улога, што во суштина значи дека сеуште постои техничката можност АНБ да има увид во следењето на комуникациите кое се спроведува за потребите на кривични истраги“ изјави техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев.

Latest News

Северина 3apa3ена со kopoнавиpус: „Денеска добив позитивен pe3ултат“

Северина преку социјалните мрежи објави дека е позитивна на коровирусот. Во објавата, таа напиша дека нема никакви симптоми и...

Ќе има свадба-Ване Цветанов ја запроси Дунавка Трифуновска во Турција

Во сивилото предизвикано од здравствената криза единствена светла точка беше љубовта која минатиот месец од одмор во Турција ја обелоденија манекенката Дунавка Трифуновска и...

Ако Британец се пpeceли во Македонија, секоја година ќе му остануваат 24 илјади евра

Според статијата на uk.finance.yahoo.com, нашата држава е најдобра опција за селење, кога се во прашање цените и трошоците за живот. Според истражувањетол, Северна Македонија е...

Меси го допpe дното: 19 3aгубени топки, трет дeбakл по ред и можна pa3делба

Лионел Меси како да се помири со немоќта на Барселона во четвртфиналето на Лигата на шампионите и целосно се вклопи во сивилото на петкратниот...

За 2 месеца ослабела 21 кг во 61-та година од животот: Ова е „тајната состојка“ на диетата на пејачката

Популарната пејачка на народна музика Снежана Ѓуришиќ (61), која последниве години е дел од жири-комисијата на музичкиот натпревар „Гранд-ѕвезди“, успеа да ослаби дури 21...

More Articles Like This