September 30, 2020, 9:50 am

ОПШТИНСКИОТ ЏИП МУ ГО „ШИТНАЛ“ НА ДРУГАРЧЕ: Нов „Ауди Q7“ на општин Карпош продаден за 14.000 евра

Поврзано

Поради дефekт дел од Центар ќе остане без вода

Од ЈП Водовод и канализација информираат дека утре поради дeфект на затварач ф 80 мм., на ул.Филип Втори Македонски...

Велешанка се породила во такси во дворот на болницата

Утрово пред 7 часот, жена се породила во такси возило, во дворот на Велешката Болница. Бебето е здраво и...

Поради сообраќајка во прекин сообраќајот од Радовиш кон Штип

Oд 07:25 часот, сообраќајот на магистралниот пат Радовиш-Штип на осмиот километар од Штип кон Радовиш е во прекин поради...
- Advertisement -

Наместо да купи нешто ново, градоначалникот на општина Карпош Стефан Богоев го продал општинското возило наменето за транспорт на градоначалникот и раководителите на секторите, по багателна цена

 

 

Како што дознаваме, џипот „Ауди Q7“ е продаден за 14.000 евра на лицето Владимир Николовски, близок до владејачката партија и градоначалникот на Карпош. Возилото, од извори во општината дознаваме дека имало поминато околу 150.000 километри, било редовно сервисирано согласно сервисниот календар, е со „фул“ опрема и е дизел. Истото е произведено во 2011. година.

Кратка компаративна анализа од авто-пазарите во соседните земји, но и земјите од Европа покажуваат дека вакво возило со овие карактеристики не се продава за цени под 16.000 евра, и тоа пред увозните давачки – царина, акциза и ДДВ.

Ова е уште еден пример за расипништвото на општина Карпош, каде градоначалникот преку нетранспарентни постапки парите на граѓаните ги доделува на негови блиски пријатели и роднини.

Имено, процедурата за продажба на возилото била спроведена по трет пат, а на лицитацијата не биле повикани останати наддавачи за да се крене цената на возилото, па така како единствен се јавил Николовски, кој за 890.000 денари го купил џипот.

 

 

Latest News

(Видео) Заев давал насоки на советниците од СДСМ во Тетово за ШИК Јелак

Премиерот Зоран Заев јавно потврди дека им давал насоки на советниците од СДСМ во Тетово да гласаат за бизнисот...

Ефтини лаптопи нема, најефтиниот е 40 илјадарки

На ден пред почетокот на учебната година продавниците каде што вообичано има компјутерска опрема,се празни-нема ниту еден лаптоп или компјутер по цена пристапна за...

Две години од пропаднатиот референдум за името

На 30 септември 2018 година граѓаните на Македонија рекоа „не“ за промена на името на македонската држава со масовниот бојкот на пропаднатиот референдум. Речиси две...

Шахпаска до народот: Ако немате компјутери ќе си купите во октомври

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска им порача на родителите на ученици од основно и средно образование дека имаат прилика да ги...

„Швалерите го шират коронавирусот“: Српски професор со шокантна изјава

Горан Белојевиќ, професор на Медицинскиот факултет во Србија, по кој знае кој пат ја шокираше јавноста зборувајќи за коронавирусот. Овој пат, тој ги обвини...

More Articles Like This