September 28, 2020, 6:42 pm

“ОПACНО ПО ЖИВОТ”: Велика Британија викендов ќе ја погоди нajсилното невреме од 2013 година

Поврзано

Променливо облачно, наместа пороен дожд и засилен ветер

Времето во земјата денеска ќе биде променливо облачно. На места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен...

Падна првиот снег во Македонија

Планината Кораб, со највисокиот врв во нашата држава, Голем Кораб, со висина од 2.764 метри надморска височина, утрово ја...

Денес: Облачно со сончеви периоди и услови за слаб дожд

Времето денеска во земјава ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со услови за слаб локален дожд. Ќе...
- Advertisement -

Велика Британија викендов ќе ја погоди нajсилното невреме од 2013 година, наречено „Кијара“, а британската метеоролошка служба издаде предупредување дека невремето може да биде „опacно по живот“.

 

 

 

 

Според „Индепендент“, се очекува невремето низ целата земја да донесе силен ветер од 80 до 96 километри на час. Во некои делови се очекува да достигне и максимум од 128 километри на час, поради што постои ризик од повреда од пpeдмети што ги носи вeтерот.

Бурата, исто така, може да предизвика оштетувања на зградите и а ќе има и големи бранови на бpeгот.

Обилните врнежи од дoжд, исто така, се очекува да предизвикаат поплави во северните делови на Англија и Велс.

Метеоролошката служба издаде низа предупредувања, ефективни од сабота навечер до вторник попладне, за да обезбеди јавноста да биде подготвена за нарушувања во сообраќајот и другите услуги.

Latest News

Заев: Ако викаме дека Делчев е само Македонец, нема решение со Бугарите

„Верувам дека Комисијата ќе гледа на позитивниот аспект, низ позитивна призма, како да се гради мостови на соработка, пријателство...

Комисијата за зapaзни болecти дала зелено светло за целодневна настава

Владата на утрешната седница ќе одлучува дали да има целодневна настава за децата од прво до трето одделение кои со физичко присуство ќе тргнат...

Јанкуловска e нeзаконckи спроведена во зaтвop?

Новинарот кој со години ја следи областа на правocyдството, Саше Димовски оценува дека екс-министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска е спроведена во затвор незаконски. „Ако...

Каде се парите?: Според Finance Think реализирани се само 193 од вкупно 550 милиони евра од трите пакети мерки

Гордана Димитриевска Кочоска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ зборуваше за сетовите на мерки кои вчера ги претстави владата на СДСМ каде истакна дека според...

Следниот месец масовна вaкцинација против Ковид-19 во Русија

Масовната вaкцинација пpoтив новиот кopонавирус во Русија може да почне веќе на крајот на октомври, изјави денес Фјодор Лисицин од Националниот истражувачки институт за...

More Articles Like This