January 22, 2021, 5:02 pm

Орбан oбвини: ЕУ ги уцeнувa земјите кои се пpoтиват на имиграцијата

Поврзано

(Boзнeмиpyвaчкo видeo) Хopop cцeнa вo Белорусија: Мaж ce caмoзaпaли пpeд згpaдaтa нa Bлaдaтa во Минск

Триесет и пет годишен маж истури течност и се самозапали пред зградата на Владата во центарот на Минск, во близина на...

По oвa ќe ги зaбopaвитe плaнoвитe зa 2021: Германски инфekтoлoг oткpи шokaнтнa пpoгнoзa зa Koвид-19

Водечкиот германски вирусолог Кристијан Дростен, за разлика од многумина, очекува епидемиолошката состојба да се подобри дури наесен. Во интервју за...

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА БECHА НА ФAJ3ЕР: Нема вakцини -Xpватска ќе ја запре вakцинацијата, Полска и Италија ќе тужaт

Најголем број од земјите од ЕУ добиле за половина помалку од договорените количини Некои се снаоѓаат со итно одобрување на...
- Advertisement -

Унгарија стави вето на европскиот план за рekонструкција. Земјата оцени дека доколку планот биде усвоен, нема да има повеќе пречки за врзување на земјите членки на ЕУ со заеднички механизми за поддршка на имиграцијата.

Европа може да користи финансиски средства за да ги уценува земјите кои се противат на имиграцијата, рече унгарскиот премиер Виктор Орбан во изјавата објавена на „Твитер“.

„Ниту една постапка за казнување на земјите членки не треба да се утврдува без објективни критериуми и можност за правно средство“, напиша тој.

Унгарија и Полска бараат да се откаже новиот механизам за помош на ЕУ кој давањето средстава го поврзува со човековите права. Двете земји држат во заложништво предлог за долгорочен буџет на Унијата и план за реконструкција, кој мора едногласно да го усвојат сите 27 земји членки, спротивставувајќи се на воспоставување механизам за казнување на земјите што ги кршат демократските принципи.

Европските фондови во 2019 година претставуваа 4,48 проценти од БДП на Унгарија, што е една од највисоките стапки меѓу земјите членки на ЕУ. Будимпешта треба да добие 16,7 милијарди субвенции и потенцијални заеми. За тоа ќе се дискутира в четврток на видеосамит кој е официјално посветен на Ковид-19.

Latest News

Пет штипјани прeтaпале 17 годишник од Кавадарци

СВР Штип поднесе кривична пријава против Д.М.(29), А.М.(19), Д.М.(24), Л.Т.(18) и уште едeн 17-годишник, сите од Штип, поради тоа...

More Articles Like This